Başka Semtin Çocukları Aydın Bulut’un ilk uzun metraj filmi. Yönetmene Antalya Film Festivalinde ödül kazandıran yapıt oyuncu kadrosuyla da iddialı. Filmde Mehmet Ali Nuroğlu, Volga Sorgu, İsmail Hacıoğlu, Ertan Saban, Eyşan Özhim, Bülent İnal, Serkan Keskin, Rıza Kocaoğlu ve Taner Barlas gibi isimler göze çarpmakta. Volga sergilediği performans ile Antalya Film Festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görülürken Türker İşçi de en iyi sanat yönetmeni seçildi. Belirtmeden geçmeyelim film, 20 günde çekildi ve oyuncuların büyük bir kısmı -ödül sonrası sembolik rakamlar haricinde- para almadan filmde rol aldı.

Gelelim filmimize. Film Gazi Mahallesinde yaşayan iki gencin hayat mücadelesine odaklanıyor. Sefaletten kurtulmak isteyen bu insanların yaşam mücadelelerini izliyoruz. Temel olarak bu yaşamlara odaklanıyor olsa da geri planda film bu mahalledeki yaşantı ve yaşananlar üzerinden uğradıkları haksızlıklara ve ayrımcılıklara da değiniyor. Bir sahnede Taner Barlas, Gazi Olaylarında katledilen 17 kişiye ve adaletsizliğe atıfta bulunuyor. Filmin odaklandığı toplumsal hastalıklarımız saymakla bitmez. Hikâyede Alevi-Sünni çatışmasına da değiniliyor Kürt Halkına uygulanan ayrımcılığa da. Bir mahalleyi değil bir kültürü, bir varoluş mücadelesini anlatmaya çalışıyor Başka Semtin Çocukları. Varoşta kaybedilen umutları, paylaştıkça çoğalan acıları ve öfkeyi izliyoruz yönetmenin gözünden. Yer yer halk hareketlerini de kadrajına taşıyan film, Gazililerin hakları için verdikleri mücadeleye de değinemeden geçmiyor böylece.

Askerden gelen Kürt gencini de Kürt düşmanı Türk gencini de görüyoruz filmde. Irkçılığın ve öteki olmanın çarkından bakıyoruz diğerine. Film boyu işlenen bu karşılıklı çatışmanın yanı sıra içten içe biten umutları ve yok oluşu da film sona yaklaştıkça hissettiriyor bize. Öteki olmanın hissettirdiği öfkeyi bir gencin, bir babanın, bir abinin gözünden görüyoruz.

Başka Semtin Çocukları bir cinayetle başlayıp ölümlerle son buluyor. Bir umutla yeşerip katı gerçeklikle sonlanıyor. Eğer semte içeriden bakmak isterseniz Başka Semtin Çocukları aradığınız film. Şimdiden iyi seyirler.