Okuma süresi: 2 dakika

Hiç gecenin geç saatlerinde derin çukurları, kaldırım kenarlarını ve diğer kusurları göremediğiniz yerlerde bisiklet sürmekten yorulduğunuz olmadı mı? İşte Lumigrid tasarımı bir kurtarıcı olarak bu problemlerin karşısında duruyor.

Lumigrid 1

Lumigrid’in tasarımı, bisikletinizin ön tarafından üzerinde bulunduğunuz yüzeye LED sistemi ile parlak ışıklar veriyor.

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi Lumigrid tasarımı, tamamen düz olan yüzeylere mükemmel kareler resmediyor. Yol eğimlenip değiştikçe kareler artık mükemmel olmayıp bisikletçiye engellerden kaçınabilmesi için rotasını değiştirme imkânı sunuyor. Bu cihaz aslında hızlı sürücüler için pek de uygun değil, daha çok bisikleti ulaşım amacıyla kullananlar için.

Sistemin üç farklı modu var. Normal mod 5,5 x 7,1 cm, yüksek hız modu 5,5 x 10,2 cm ve grup modu 11,8 x 7,9 cm büyüklüğündeki alana ışık tutuyor.

Lumigrid 2

Lumigrid 3

Lumigrid 4

Sistem hakkında:

Düz bir yolda yayılan ışıklar standart karelerden oluşuyor. Ama engebeli bir yüzeydeyseniz, bisikletin hareketiyle yayılan ışıklar bozulacaktır. Böylece kullandığınız yolun durumunu açık bir şekilde önceden gözlemleyebilirsiniz.

Maalesef cihaz hâlâ tasarım aşamasında ve piyasada değil. Aynı zamanda, Çin’deki Schuan Üniversitesi’ndeki bu tasarımın yaratıcıları, 2012’de Red Dot Design ödülünü kazandı.

Kaynak: Diply