Jerud ve Ching, 19 metrekarelik taşınabilir evleriyle ve iki köpek dostlarıyla Kuzey Pasifik’i keşfetmek için yola çıkmış.

İpotek borçları, faturalar ve ofise bağlı geçen bir yaşam insanları serbest çalışmaya ve yenilenebilir teknolojilerin maddi olanaklarına yönlendirmeye devam ediyor. Bu kararı verdikten sonra ise sizinle yollara düşen bir eviniz ve keşfedilmeye hazır bir rotanız oluyor. Yaşam alanınızı küçültmeye gitmek yaşam standartlarınızı genişletmenin bir yolu, Jerud ve Ching de Kuzey Carolina’daki mahallelerini terk ederek 99 model bir Ford’un arkasına bağladıkları römork ile birçoğumuzun cesaret edemediğini yapmak için yola çıkanlardan.

Kamyonetleri mazot yerine bitkisel atık yağ (WVO) ile çalıştıran çift, restoranlardan yakıt elde edebiliyor. Kamyonet, yalnızca motorun çalışması, ısınması ve motor durmadan önce atık yağın temizlenmesi için düşük miktarda dizel kullanıyor. Böylece ülkenin öbür ucuna giderken neredeyse hiç yakıt masrafları olmuyor. Yaşam şekilleri aynı zamanda tutkun oldukları doğayı koruma sorumluluğunu üstlendiklerini de gösteriyor.

jerudandching1

Çift, yaklaşık bir yıl önce köpekleriyle birlikte yola çıkmış. Birkaç ay süreceğini tahmin ettikleri tamir ve montaj işlemleri ise neredeyse bir yıl almış ve 30 bin dolara mâl olmuş. Yaklaşık 19 metre karelik yaşam alanlarında güneş enerjisi ile çalışan bir duş, mutfak ve buzdolabı bulunuyor. Sudan tasarruf etmelerine yarayan ayak pedallı musluk ve katı atıkları doğal gübreye çeviren kompost bir tuvalet kullanıyorlar.

jerudandching2

İhtiyaçlarına bağlı olarak sezonluk işlerde ya da internet üzerinden çalışan çift, çatıya yerleştirdikleri güneş panelleriyle masrafları olabildiğince düşük tutmaya çalışıyor. Harcamalar bu kadar az olunca, yolculuğa devam etmek için cesaretleri de artıyor.

jerudandching4jerudandching5jerudandching3jerudandching6jerudandching7jerudandching8jerudandching10jerudandching11jerudandching9jerudandching14jerudandching12jerudandching13

Kaynak: The Plaid Zebra