Okuma süresi: 2 dakika

Yağmurlu bir günde bisiklet sürerken kuru kalmaya çalışmaktan yoruldunuz mu? Belki bu yeni aksesuar, bisiklet pançosu size yardımcı olabilir.

Yağmurda ya da karda bisiklet sürmek, koşullar için hazırlıklı olduğunuz zaman oldukça eğlenceli olabilir. Yanınızda tam tekmil bir yağmurluk taşıyorsanız, bazı durumlarda bu işinizi görür ancak yağmurluksuz yakalandıysanız kendinizi uzun ıslak bir sürüş yaparken bulabilirsiniz. Yeni bir bisiklet aksesuarı, yağmurlu sürüşlerde sizi kuru tutacak (en azından daha kuru) başka bir alternatif sunuyor. Üstelik bu aksesuar çantanızda fazla yer kaplamayan küçük bir paket içerisine sıkıştırılabiliyor.

Banço (Bisiklet+Panço) yağmur damlası düşer düşmez kullanıma hazır olması için kılıfından kolayca açılıp katlanabilecek şekilde tasarlanmış. Bançonun yapımında su geçirmeyen ve sürüş sonunda ter içinde kalmanızı önleyen nefes alabilir bir kumaş kullanılmış. Tasarımda sürücü vücudunun üst kısmı ve bisiklet gidonu örtülerek koruma sağlaması amaçlanmış. Yeni bisiklet aksesuarı Banço, Hollandalı bir bisiklet firması olan VANMOOF tarafından kitle fonlama kampanyası aracılığıyla piyasaya sürülüyor.

Firmanın “bacaklar ve ayaklar için bir koruma” iddiası, daha önce yağmurda, özellikle de rüzgrâlı koşullarda bisiklet sürmüş herhangi birinin de hemfikir olacağı gibi biraz şüpheli olsa da Banço, kullanışlı bir bisiklet aksesuarı gibi duruyor. Belki de yağmurun düz bir şekilde yere düştüğü, tamamen sakin hava koşullarında ayaklarınız kuru kalıyor olabilir. Yine de yağmurlu bir günde vücudunuzun alt kısmının tamamen kuru kaldığını duysam şaşırırdım. Çünkü yağmurlu bir günde bisiklet sürerken sizi tek ıslatan şey sadece tepenizden düşen yağmur değil aynı zamanda etrafınızdan sıçrayan su damlalarıdır. Banço büyük olasılıkla üzerinizden gelen yağmur damlalarının direk olarak ayaklarınıza düşmesini (sıradan bir yağmurluk giydiğinizde olduğu gibi) engelliyor. Ancak damlalar ayağınıza ya da bacaklarınıza sizi ıslatacak bir açı ile düşerse, altınıza da bir yağmurluk giymek isteyebilirsiniz.

Şimdiden bu kampanyanın taraftarları en az 60 dolar gibi bir değer karşılığında Bançolarına sahip olabilecekler. Ürünün 2016 Mart ayında yola çıkması bekleniyor. Ayrıca taraftarların gri ya da mavi renkte, her tip sürücüye uyabilen üç farklı beden arasından seçim yapabilme şansı bulunuyor. VANMOOF’un bisikletleri ile ilgili daha fazla haberi firmanın internet sitesinde bulabilirsiniz.

Bike Poncho 1

Kaynak: Tree Hugger