Okuma süresi: 2 dakika

Sam Phillips, kendi etiketi olan Sun Records ile bizlere Elvis Presley, Carl Perkins, Johnny Cash ve Roy Orbison gibi isimleri kazandırarak 20. yüzyıl pop kültürünün ikinci yarısında müzik tarihinin yönünü değiştirdi. Ama tüm bunların yanı sıra az bilinen bir şey vardı ki o da Phillips’in 1955 senesinde Elvis Presley’in kayıt sözleşmesini satarak kazandığı parayla tamamı kadınlardan oluşan ilk radyo istasyonu WHER’i kurmasıydı.

WHER, Philips’in yıllarca içinde yatan radyo sevgisi ve kadınların sesini duyma merakı ile 1955 senesinde kuruluyor ve eşi Becky’i de ilk DJ’lerden biri olarak orada çalışan diğer kadınlarla birlikte masallar anlatmaya koyuluyor. “1000 Beautiful Watts” radyo istasyonunun sloganı olarak belirleniyor ve medyada mevcut erkek egemenliğinin duvarında ilk çatlaklarından biri oluyor. Kurulduğu andan itibaren asla yürümeyeceğine dair birçok söylenti beraberinde gelse de istasyon, 1966 yılına kadar tam on bir yıl boyunca çalışıyor.

WHER Radyo 2

WHER’e bir yer sağlanması ve işlevsel hale gelmesinde birkaç anahtar oyuncu da destek veriyor ve o zamana kadar kurulanların sonuncusu ve aynı zamanda henüz üçüncüsü olan Holiday Inn otelinde tahsis edilen odalar WHER’in ilk evi oluyor tabiri caizse. Otel konseptinin oldukça havalı olduğu düşünüldüğü ve modern bir tasarım ile ilişkili olmasını istendiği için her şey ona göre dekore ediliyor. “Doll’s Den” adı verilen stüdyolar pembe ve mor renklerle boyanıyor, bir askılığa asılı feminen kadın kıyafetleri ile süsleniyor, kontrol odaları oyun odaları olarak adlandırılıyor ve koridorlar aynayla kaplanıyor. 

Kadınlar, günlük haberleri okuyor, müzik kayıtlarını çalıyor, röportajlar gerçekleştiriyor aynı zamanda reklamlar yazıyor, üretiyor, satıyor ve yönetiyorlardı. Müdür yardımcısı ve program direktörü olarak görev yapan Dorothy Abbott “Biz, erkeksiz bir dünyada yaşanabileceğini kanıtlamaya çalışmıyoruz. Biz sadece bir grup kadının kolektif fikirlerle bir araya gelerek başarılı işlere imza atabileceğini ve yeryüzündeki hiçbir gücün de bizi bundan uzak tutamayacağını kanıtlamaya çalışıyoruz” diyor ve işte WHER de onun değindiği bu önemli noktayı kanıtlıyordu.

WHERpost_1

1000 Beautiful Watts’ın iki ayrı bölümden oluşan yayınını dinlemek için: Bölüm 1, Bölüm 2

Kaynak: CM Showcase, NPR