Basamaklar ve engebeli zeminler tekerlekli sandalye kullanan bireyler için büyük sorun teşkil ediyor. Rampalar her ne kadar erişimi artırıyor olsa da uygulama açısından oldukça maliyetli ve mevcut bina yapılarına uyum sağlamaları da her zaman kolay olmuyor.

Neyse ki İsviçreli öğrenciler bu soruna sandalyeyi merdivenden yukarı hareket ettirebilen, tanklardakine benzer bir dişli ile basamakları doğrudan çıkabilmeye olanak sağlayan elektrikli tekerlekli sandalye “Scalevo” ile çözüm bulmuş.

ETZ Zürih ve Zürih Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan Scalevo, tekerlekli sandalye düz zemindeyken kendi kendine dengede durmasını sağlayan bir teknolojiye sahip. Kullanıcı merdivene yaklaştığında ise tekerlekli sandalye geri dönüyor ve palet zinciri ile basamakları geri geri çıkıyor.

Tekerlekli sandalyenin çerçevesinin ve destek sisteminin hazırlanmasına yardımcı olan Miro Voellmy, “En güzeli de bu tekerlekli sandalyedeki her şeyin otomatik olması. Merdivenden çıkmak istiyorsam ona doğru ilerliyorum, arkama dönüyorum, tek bir düğmeye basıyorum ve tek yapmam gereken gitmek istediğim hızı kontrol etmek oluyor” şeklinde ifade ediyor.

Kendi kendine dengede durabilen tekerlekli sandalye basamaklardan otomatik olarak inip çıkabiliyor

Scalevo düz zeminlerde saatte 10 kilometreye varan hızla hareket edebiliyor ve spiral merdivenler de dahil olmak üzere merdivenlerde saniyede maksimum bir basamak hızda yükselebiliyor – ki bu yukarıda gösterilen videoda gördüğünüzden dört kat daha hızlı. Bu yıl, engelli katılımcıların gelişmiş destek cihazları kullanarak yarıştığı Cybathlon Turnuvası’na dahil oldu.

Voellmy, “Paletler bu kullanım için mükemmel çünkü kapladığı alan oldukça geniş, bu da eğilmesini neredeyse imkansız kılıyor. Ayrıca düz olduklarından ve merdiven profiline uyum sağladıklarından dolayı merdiven çıkıyor değil de rampa tırmanıyor gibi hissediyorsunuz. Yani merdivenin tahta, metal ya da cam olmasının bir önemi yok, palet sıkıca tutunuyor ve kayma tehlikesi yok” diye de ekliyor.

Kendi kendine dengede durabilen tekerlekli sandalye basamaklardan otomatik olarak inip çıkabiliyor 3

 

Palet mekanizması tekerlekli sandalyenin merdiven tırmanmasına olanak sağlamanın yanı sıra sandalyeyi kullanan bireylere düz zeminlerde daha gelişmiş bir görüş olanı sunmak amacıyla kullanıcı yüksekliğini de önemli olarak artırıyor.

Şimdiye kadar geliştirilen öğrenci prototipleri satılık olmasa da, projeye gösterilen ilgi Scalevo’nun yaratıcılarının daha uygun maliyetli bir tüketici sürümü için kitlesel fonlama yöntemini değerlendirmeye teşvik etti. Öğrenciler bu düşünceyi hayata geçirirse olağanüstü bir taleple karşılaşacaklarını düşünüyoruz.

Voellmy, “Son derece kompakt bir şekilde üretildi, klasik tekerlekli sandalyeden daha geniş değil ve masaların altına girebiliyor. Dar kapılardan geçebilir, iç mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Farklı tekerlekli sandalyelerle karşılaştırıldığında son derece az yer kaplıyor ve kullanımı da çok kolay” son olarak ifade ediyor.

Kaynak: Science Alert