Libero Rutilo (DesignLibero) tarafından tasarlanan yeşil çarklar, insanlara kendi evlerinde taze yeşillik tedarik edebilecekleri devrim niteliğinde hidroponik bahçeler sunuyor.

Hedefi, uzay gemilerinde taze ürünler elde edebilmek olan bu fikrin iham kaynağı NASA araştırmacıları.

“Yeşil çark”ın geleneksel bahçeciliğe oranla pek çok faydası var. Çarkın dairesel tasarımı, daha küçük bir alanda daha fazla bitkinin yetişmesini sağlıyor ve bu sırada enerji kullanımını da azaltıyor.

Bitkilerin ışık kaynağı çevresindeki eğilimi, geleneksel bahçe ışıklandırmasına kıyasla enerji tüketiminin azalmasına yardım ediyor. Yer çekiminin etkisi de aynı zamanda bitki ve sebzelerin yetişmesinde en uygun ortamı yaratmaya yardımcı oluyor.

Yeşil çark, gıda taşımacılığının etkisini sıfıra düşürüyor. Bu da, ambalajlama ve geri dönüşümün ekolojik etkilerini ve maliyetini saf dışı bırakıyor. Anlayacağınız üzere taze gıdalar artık kendi eviniz de dahil, herkes için elde edilebilir hale geliyor.

Bu yeşil çarklar evinizde kendi gıdanızı yetiştirmenizi sağlıyor Bu yeşil çarklar evinizde kendi gıdanızı yetiştirmenizi sağlıyor Bu yeşil çarklar evinizde kendi gıdanızı yetiştirmenizi sağlıyor Bu yeşil çarklar evinizde kendi gıdanızı yetiştirmenizi sağlıyor

Kaynak: Bored Panda