Okuma süresi: < 1 dakika

Araç satış rakamları bakımından dünyadaki en büyük pazara sahip olan Çin, küresel endüstri için önemli bir politika değişikliğine gidiyor.

Fransa ve Birleşik Krallık’tan sonra Çin de benzinli ve dizel yakıtlı araçların satışını durdurmayı planlıyor. Hükümet kaynaklarına göre sanayi bakanlığı yakıtlı araçların üretimini ve satışını sonlandırarak daha temiz bir enerji türü olan elektrik enerjiisiyle çalışan araç modellerini yaygınlaştıracak bir program hazırlıyor.

Shanghai

Sanayi bakanı yardımcısı Xin Guobin geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada bakanlığın geleneksel enerji türleriyle çalışan araçların üretimini ve satışını durdurmak için bir program üzerinde çalıştığını söyledi. Henüz belli bir tarih olmasa da yasada ve vergilerde oluşacak değişim, dünya çapındaki araba üreticileri için büyük bir zorluk oluşturabilir.

Komünist liderler de petrol ihracatını sınırlayarak öncüsü olabilecekleri elektrikli araç endüstrisine yönelmek istiyor. Çin geçen yıl dünyanın en büyük elektrikli araç pazarına sahip olarak Birleşik Devletler’i geride bırakmıştı.

Fransa ve Birleşik Krallık geçtiğimiz Temmuz ayında hava kirliliğini ve karbon salınımını azaltmak için benzinli ve dizel yakıtlı araçların satışını 2040’a kadar durduracaklarını duyurmuştu.

Kaynak: The Independent