Okuma süresi: < 1 dakika

Dünya 2000’li yılların başından bu yana kaya gazının olumsuz etkilerini tartışırken Çin ilk kaya gazı sıvılaştırma tesisinin inşasını tamamladı.

Çinli Jereh Group’un pazar günü yaptığı açıklamaya göre Çin’in ilk kaya gazı sıvılaştırma tesisinin inşası tamamlandı. Tesis, Çin’in güneybatısındaki endüstri bölgesi Siçuan’nın Junlian şehrinde 718 bin metrekarelik alana aynı şirket tarafından kuruldu.

Jereh Group açıklamasında, santralin ilk fazının günde 2 milyon 470 bin metre küp gaz kapasiteli olduğunu belirtti. Ayrıca bu ay içinde ikinci faz için çalışmalara başlayacaklarını, bu fazın ise 10 milyon 590 bin metreküp kapasiteli olacağını duyurdu.

Jereh Group Genel Müdürü Yang Zhiguo, yürüttükleri proje ile dünya genelinde daha fazla LNG projesi gerçekleştirilebileceğine inandıklarını ve günde 200 bin ile 11 milyon 200 bin metreküp arasında değişen kapasitelerde LNG tesislerini modülize ettiklerini söyledi.

Çin’in endüstri bölgesi olan Siçuan’da geçtiğimiz yıl günde 3 milyon 530 bin metreküp kaya gazı üretimi gerçekleştirilmişti.

Kaya Gazı Nedir?

Kaya gazı, petrol ve doğal gazın tortul kayaçtan yükselmesiyle ana kayanın gözeneklerinde sıkışarak kalan gazdır. Bu gazın etkileri hakkında yeterli veri bulunmamakla birlikte jeolojik, iklimsel, yeraltı su kaynakları ve nöroloji gibi alanlarda zararlı etkileri bulunduğu bilinmektedir. Hidrololik kırılma işlemi için tonlarca kimyasal su kullanılırken, kayaçların kırılmasıyla bölgede deprem riski artmaktadır.