Ana SayfaKategorisizVirüslerin beyin hücrelerine etkileri

Virüslerin beyin hücrelerine etkileri

-

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nin araştırmaları sonucu, vücudumuzdaki karmaşık yapıların oluşumunda milyonlarca yıl evrim geçirmeye devam eden virüslerin, önemli bir yere sahip olduğu açıklandı.

Araştırmaya göre, virüslerin insan beyni ile bağlantısı olduğu ve bunun da karakterimize yansıdığı öne sürülüyor. Bunca zamandır, virüslerin mutasyona uğradığı ve sadece insan vücudunda kullanılmayan DNA’lara etki ettiği düşünülüyordu. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar göre, insan vücudunun aktif DNA’sının yüzde 5’lik kısmında mutasyona uğrayan virüslerin önemli rolü olduğu öğrenildi.

Araştırmaya öncülük eden Johan Jakobsson ve takım arkadaşları virüslerin mutasyonu ve evrim ile bağlantısını öğrenmek için çalışma yapıyorlar. Yapılan araştırmalara göre, mutasyona uğramış virüsler, vücudumuzda ve beynimizde küçük fonksiyonel işlevlere dahil oluyorlar. Ayrıca bulgular, virüslerin insan evrimi sürecinde vücudumuzdaki etkilerinin çok fazla arttığını gösterdi. Fakat virüsler tam etkili olarak sadece insan beyninde aktif olarak çalışabiliyor. Bunun sonucunda ise en belirgin olarak tümörler oluşabiliyor.

Johan Jokabsson verdiği demeçte, insan vücudunun bu kadar karmaşık oluşunun ve her insanın diğerinden çok farklı olmasının sebebinin virüslerin insan vücudundaki mutasyonuna ve işlevine bağlıyor.

“Virüsler insan vücudu içinde de mutasyona uğrayabilir”

Johan Jokabsson yaptığı açıklamada, “Virüslerin insan vücudu içerisinde de mutasyona uğrayabileceğini gözlemledik. Ayrıca retrovirüslerin insana katkıda bulunduğunu, bundan dolayı insan beyninin karmaşık ve dinamik olduğunu düşünüyoruz. Neden, beyin yapımızın ve DNA hücrelerimizin müthiş karışıklıkta olduğunu ancak bu şekilde açıklayabileceğimi düşünüyorum” dedi.

Bu çalışmaların beyin hastalıklarının önlenmesinde yeni çalışmalara yol açabileceği düşünülüyor. Karmaşık beyin yapısının virüslerin işlevlerinin anlaşılmasıyla daha kolay anlaşılabileceği tahmin ediliyor.

Araştırma grubu başkanı ve Lund Üniversitesi öğretim üyesi Johan Jokabsson virüslerin genetik kökeninden bahsederek, “Beyin hastalıklarının nedenlerine baktığımızda, bunun herhangi bir virüsle bağlantısı olmasa da muhakkak beyinde tespit edilen virüslerin atalarıyla bağlantılı olduğunu gözlemledik. Beyinde aktif bir biçimde yaşamını sürdüren virüslerin familyasını çıkarabilirsek ve bu virüsler hakkında bilgi elde edebilirsek, beyin hastalıklarını tamamen ortadan kaldırabiliriz” dedi.

Başlık Görseli: Dick Jones

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
B. Tommy Fira
B. Tommy Fira
Ankara'da yaşıyor. Felsefe okur/yazarı. Hayvan hakları gönüllü savunucusu. Müzisyen. Halen hukuk okuyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol