Okuma süresi: 2 dakika

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca resmi gazetede yayımlanan TMMOB ve ilgili odalar üzerinde idari ve mali denetim yapılmasına ilişkin tebliğ ile ilgili tepkisini yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve ilgili odalar üzerinde idari ve mali denetim yapılmasına ilişkin tebliğ resmi gazetede yayımlandı. Tebliğ ile ilgili TMMOB’un muhalefetinin engellenmesi amaçlandığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, konu ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ve Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya’nın söz aldığı basın açıklamasında TMMOB’un yürüttüğü her faaliyetin şeffaf olduğu ve denetlemeyi yapacak kurumun da aynı şeffaflığa sahip olması gerektiği üzerinde duruldu.

“Hükümetin Genel Müdürlüğü değiliz, olmayacağız.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptığı konuşmasında, “TMMOB Odaları ve şubeleri anayasanın verdiği hükümler gereği halka hizmet eder, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte halka değil hükümete hizmet edeceğimizin izlenimi verilmiş. TMMOB’u temsilen katıldığımız uluslararası kongreler ve toplantılar için Bakanlık’tan izin alacakmışız, Bakanlık’ın uygun gördüğü kongrelere katılacakmışız. Uluslararası toplantılara katılımımızı fiilen engelleseler de fikren katılımımızı engelleyemezler. Kurullarımızı toplantıya çağırıp sorular soracakmışlar. Biz seçimle gelmiş bir yönetimiz, hükümetin Genel Müdürlüğü değiliz, olmayacağız da. Bizim her şeyimiz şeffaf, idari ve mali olarak bizi denetleyecek olanlar üzerindeki şaibeleri kaldırarak gelmeliler. Hükümet Sayıştay denetiminden kaçıyor, Sayıştay raporlarını meclisten kaçırıyor, ne harcanan paraları açıklıyorlar, ne de maliyet sorularımıza cevap veriyorlar. Bu bir komedi ve tiyatro. Mali olarak denetimden korkmuyoruz, kamuoyu önünde şeffaf ve izlenebilir durumdayız. Hükümetin uyguladığı doğal ve kültürel mirasın talan edilmesine karşı meslek odaları 60 yıldır mücadele ediyor. Talan sürecinde, açtığı davalarla bilimsel bilgisini kamuoyu ile buluşturarak hizmet veriyor. Niyet var olan karşı görüşlerin sesini kısmak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri olarak, gönüllü çalışıyoruz. Anayasadan aldığımız güçle halkımızın hizmetindeyiz, bilimsel bilgimizi halkımıza sunmaya devam edeceğiz. 17 Aralık sürecini unutmadık. Bir ülke öfkeyle yönetilmez; bir ülke eşitlik, adalet ve hukuk ile yönetilir. Şunu defalarca söyledik, idari mali denetim de gelse söylemeye devam edeceğiz; odaları kapatmak isteyebilirler, denetlemek isteyebilirler ama gerçeği ve hukuksuzluğu kamuoyundan saklayamazlar.” şeklinde tepkisini gösterdi.

“Ülkeler baskı ile yönetilemez.”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise, “Ülkemizde muhalefet baskı altında, topluma doğru bilgilendirme yapılmayan bir ortamda yaşıyoruz. Toplum içerisinde bireylerin kendini ifade edeceği demokratik bir yönetimi yaşamamız gerekirken her gün bir yönetmelik yasa ile toplum baskı altına alınıyor. Ülkeler bu baskı ile yönetilemez. Amaç, bu yıkımlara karşı çıkan meslek odalarının sesinin kısılarak devre dışı bırakılmasıdır.” diyerek ülke yöneticilerini toplumun değerlerine, özgürlüğe saygı göstermeye ve yasalara uymaya davet etti.

“Susmak gibi bir niyetimiz yok.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal konuşmasında, “12 yıldır AKP hükümetinin ülkeyi yönetmesinde geriye dönüp baktığımızda bir çok hata yaptıklarını görüyoruz. Verilemeyecek hesapları artıyor, hesap vermemek için TMMOB’a bağlı kuruluşları yönetmeliklerle susturmak istiyorlar. Susmak gibi bir niyetimiz yok. Bizlerin topu tüfeği yok hukuku savunuyoruz, hukuku savunmaya devam edeceğiz. Her şekilde şeffaflıktan yanayız, şeffaf olmaya devam edeceğiz, hükümeti de aynı şeffaflıkta davranmaya çağırıyoruz” dedi.