Okuma süresi: 2 dakika

Jason Vukovich, çocuklara sarkıntılık eden ve cinsel saldırıda bulunanları internet üzerinden bulup onlara çekiçle saldırıyor. Bir şiddet eylemine başka bir şiddet ile karşılık veren kişi kendine intikam meleği adını vermiş.

Alaska’nın Anchorage şehrinin halka açık online suçlu kayıt sisteminden hedeflerini belirleyen Vulkovich, hedeflerinin bazılarının evlerinin kapısını kırarak içeri giriyor ve “kafalarını çekiçle eziyor”. Sadece haziran ayında 3 hedefe bunu uyguladığı belirtiliyor.

Polis kayıtlarına ulaşarak suçlular arasındaki cinsel suçluları ve çocuk istismarcılarını belirleyen Vulkovich, sistemde mevcut olan adresleri de kopyalıyor. Daha sonra interneti kullanarak failleri takip eden “intikam meleği” onlara yakaladığı yerlerde çekiçle saldırıyor. Vulkovich’in hedefleri arasında 10 yıl önce dava açılmış fakat hiçbir ceza almamış biri de var.

Saldırıya uğrayan faillerden biri, Vukovich’in ona saldırmadan önce “Ben intikam meleğiyim, üzdüğünüz çocuklar için gereken adaleti hepinize bölüştüreceğim” dediğini aktarıyor.

Vulkovich, bir faile daha saldırdıktan sonra tutuklandı. Daha önce üç cinsel taciz suçlusunu daha “cezalandıran” Vulkovich’in evinde tam 41 adres ve isim daha bulundu.

Kendisi de cinsel şiddete maruz kalmış

Vukovich, cezaevinden bir gazeteye gönderdiği mektupta küçükken onu evlat edinen üvey babası tarafından taciz edildiği ve dövüldüğünü anlatıyor.

Raporlara göre, Vulkovic’in babası 1989’da ikinci dereceden çocuk istismarı ve şiddetten suçlu bulunmuş.

Vulkovich “Çocuklar için sapıkların olmadığı bir dünyanın rüyasını gerçekleştirmeye çalışıyorum” diyor.Kendisi şu an 100 bin kefalet veya 35 yıl hapis cezası ile karşı karşıya. Fakat -garip bir şekilde- halktan ona destek de giderek büyüyor.

Polis yetkilileri cinsel suçluların listesini herkes görsün diye değil suçluların komşularının kimlerle komşu olduğunu bilmeleri gerektiği için koyduklarını açıkladı. Bazı ülkelerde cinsel suçlular kendi sokaklarındaki her bir haneye kendilerini tanıtmak ve işledikleri suçu açıklamakla yükümlü.

Cinsel şiddetle mücadelede şiddet çözüm değil

Ancak bu noktada önemli bir ayrıntı devreye giriyor. Cinsel şiddetle mücadeleye karşılık olarak yine bir şiddet uygulanması yaşanan şiddet olaylarını durdurmuyor, azaltmıyor ve istatistikler gösteriyor ki durdurmayacak ve azaltmayacak.

Bu nedenle cinsel suçlular ile mücadelede şiddet yerine toplumsal algıyı ve hukuku etkileyecek şiddetsiz iletişim yöntemlerini tercih etmek zorundayız.

Cinsel şiddeti önlemek için yapabileceğimiz bazı şeyler için lütfen tıklayın. Konuyla ilgili detaylı çalışmalar yapan ve aktif bir mücadele veren Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin sayfasını da muhakkak incelemenizi öneririz

Kaynak: The Anti Medya