Ana SayfaYaşamDünya KültürleriRusya’nın kıymetli bilgeleri kadın şamanları

Rusya’nın kıymetli bilgeleri kadın şamanları

-

Rusya’nın Tuva kırlarındaki kadın şamanları ziyaret etmek bölge halkı için günlük bir aktivite sayılıyor.

Güney Sibirya’nın Moğolistan sınırında Rusya Federasyonu içinde yer alan Tuva Cumhuriyeti’nin hem kadınları hem de erkekleri, eski zamanlardan kalan şaman geleneklerini devam ettiriyor. Sayan Dağlarının arkasına gizlenmiş olan Tuva pek çok ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor. Birçok insan bölgenin eşsiz doğası ve kozmik enerjisini deneyimlemek için Tuva’ya geliyor. Bu kişiler aynı zamanda şaman ritüellerine de katılıyorlar. Rus fotoğrafçı Anastasia Ivanova, Tuva’ya ilk kez, Londra’da üniversiteyi okuduğu sıralarda şaman ve kültürel şifacılar ile ilgili tezini bitirmek amacıyla gelmiş. Bölgenin büyüleyici manzarası, şenlik ateşleri ve kutsal şarkılarından o kadar etkilenmiş ki, o zaman da sonra fırsat buldukça Tuva’yı ziyaret eder olmuş.

Bu yazıda görmüş olduğunuz tüm fotoğraflar Anastasia Ivanova tarafından çekilmiştir.

“Şimdiye dek buraya üç kez geldim: İlk geldiğimde amacım şamanların fotoğrafını çekmekti, daha sonra onları ziyaret etmek için geldim, oradan oraya dolaştım, bölgedeki sevginin enerjisini hissettim, şarkılar dinledim… Buraya gelmek çok da kolay bir iş değil: Tuva, Sayan dağlarıyla çevrili bir yer dolayısıyla buraya gelmek isteyen kişinin Tuva’ya komşu olan Khakassia Cumhuriyeti’nden geçmesi gerekiyor. Düşünün ki Rusya’dan bile Tuva’nın başkenti olan Kyzyl’e düzenli uçuşlar yok.”

Otantik ve yerel gelenekler uygulanıyor

Rusya genellikle beyaz Ortodoks Hristiyanların çoğunlukta olduğu bir yer olarak görülse de; din, kültür ve inançlar bakımından bu devasa topraklar adeta bir çeşitlilik örneği: Budizm’den İslam’a ve hatta Avrupa’nın son Paganları olarak bilinen Mari halkının inanışlarına kadar burada pek çok din ve inanç hakim. Yani anlayacağınız, Tuva’da, yüz yıllardır otantik ve yerel ruhani ritüel ve adetler uygulanıyor.

Ivanova diyor ki: “Bu bölgede Şamanizm inancı tanınıyor ve bu inanç bir mezhep veya tarikat olarak görülmüyor. Sovyetler zamanında şaman ritüelleri yasaklanmış olsa da bu gelenek gizli gizli devam etmiş ve 90’ların ortalarında saklandığı yerden tüm gücüyle tekrar ortaya çıkmış. Tabii ki Mongush Kenin-Lopsan’ın bu geleneğin küllerinden doğması konusundaki emeği göz ardı edilemez. Kendisi günümüz Şamanlarının ruhani lideri, değerli tarihçi, yazar ve şair… Bu yıl 90 yaşına basıyor.”

kadin-samanlar-2Tuva’da ritüeller insanların günlük yaşamlarında büyük rol oynuyor ve şamanlar buradaki topluluk ve hayat ile uyum içinde… Günlük hayatın sıradanlığı ve doğaüstü güçler Tuva’da adeta iç içe geçmiş.

Şamanlardan yardım almak için geliyorlar

“Şamanları ziyaret etmek günlük hayatın bir parçası. Bazıları uzak köylerden özel olarak görmek istediği şamanları için buraya geliyor. Tuva’ya gelen ziyaretçiler genellikle sağlık, zenginlik, iyi şans, çocuk sahibi olmak, ailelerinin refah seviyesinin artması, kötü ruhları uzaklaştırmak veya hastalıklarından kurtulmak istedikleri için Şamanlardan yardım almak adına buraya geliyor.”

kadin-samanlar-7“Bir keresinde Kenin-Lopsan’ı görmek için kuyrukta beklerken Tuva’nın küçük bir köyünde yaşayan iki kadınla tanıştım. Çok uzaklarda olan köylerinden buraya gelmelerinin sebebi; Kenin-Lopsan’a, birkaç gün önce evlerine uçan kuşun neye delalet olduğunu sormakmış. Yerliler şamanlarla görüşmelerinin karşılığında onlara yiyecek, ellerinde ne varsa onu veriyorlar. Bu insanlar günlük hayatlarında cep telefonu kullanıyorlar, kola içiyorlar ve köylerinde beş katlı normal apartman dairelerinde yaşıyorlar, sıradan bir halleri var” diyor Ivanova.

kadin-samanlar-5Bununla birlikte Şaman kültürü o mistik cazibesini koruyor.

“Ritmik vurmalı çalgılar, şarkılar ve kostümleriyle, Şamanlar, beni adeta büyüledi. Bazıları kartal tüyünden yapma kostümler giyiyor bazılarınınki de ayı pençesi ve tilki kuyruğundan yapılmış. Şamanlar gerçek icracılar, bununla ilgili pek çok kitap var.”

kadin-samanlar-8Tuva’da Şaman olmak erkeklere de kadınlara da açık. Ivanova, Tuva’ya ilk gelişinde şaman bir kadın olan Tatiana ile tanışmış. Kendisi aynı zamanda Ivanova’nın fotoğrafını çekmekten en çok hoşlandığı kişi. “Tatiana hem Rusça hem de Tuvan dilinde konuşuyor ve kendisi adeta; efsaneler, mitler, hikâyeler ve Doğu bilgeliğinin tüm unsurlarını taşıyan bir hazine gibi. Ona istediğiniz her konu da sorular yöneltebilirsiniz ve verdiği cevaplar aklınızı başınızdan alabilir. Bana büyüleyici yerler gösterir ve oraların hikâyelerini anlatırdı.”

kadin-samanlar-9“Şaman dünyasında her kaya, dağ veya nehrin kendine özgü bir hikâyesi var. Kutsal Khaiyrakan’da gerçekleştirdiği bir ritüelini filme almıştım. O an hissettiğim şey, bu dünyanın çok uzağındaydı. Bu dağ özel mineraller ve cevherlerden oluşuyor. Bu da bölgede manyetik alanların oluşmasına sebep oluyor. Yani burada zaman, dünyanın diğer yerlerinde akan zamandan çok çok farklı…” diyor Ivanova.

kadin-samanlar-3Tuvan halkı, antik şaman geleneklerinin modern zamanlarda da var olabileceğinin en güzel örneği. Aynı zamanda halk, ulusal miraslara sahip çıkma ve doğayı koruma konusunda da farkındalığı arttırıyor.

kadin-samanlar-4kadin-samanlar-6Kaynak: Broadly

SON YAZILAR

Antik dönemde denizlerin kırmızı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayal ya, demem o ki, zaman yolculuğu yapıp antik dönemde yaşayan birisiyle karşılasanız size denizlerin kıpkırmızı rengi olduğunu söyleyecekti. Renkleri ve renklerin tarihini hiç araştırdınız mı? Biraz...

A unique visual feast from the depths of Hindu mythology: Holifest

HoliFest, a colorful and vibrant celebration, is observed annually in India during the month of March. Rooted in Hindu mythology, this event is based on...

Hindu mitolojisinin derinlerinden eşsiz bir görsel şölen: Holifest

Holifest, Hindistan'da her yıl Mart ayında kutlanan renkli ve coşkulu bir festivaldir. Hindu mitolojisinin derinliğine işaret eden bu etkinlik, iki farklı hikayeye dayanır. Festivaldeki renkler,...

Viyana kafeleri ve Osmanlı’dan Viyana’ya giden kahve

Temmuz ayında kendimize bir güzellik yaptık. Bu güzelliğin içinde kısa bir Viyana gezisi de vardı. Gideceğimiz yerlere dair bilgi edinmek için web sayfalarında gezinirken Viyana...
Tuğçe Doğu
Tuğçe Doğu
gönüllü çevirmen-yazar

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol