Okuma süresi: < 1 dakika

Bunaltıcı sıcaklarda ferahlamak için ev yapımı soğuk bir şeyler içmeye dersiniz? Hiç de fena olmaz diyorsanız, soğuk çay tarifime başlıyorum.

Evde herkesin demliğinde çay kalıyordur. Bu çayı dökmeyip değerlendirmek isteyebilirsiniz veya sırf bu tarif için çay demleyebilirsiniz. Ben bu tarif için demliyorum. Çünkü ben bu sıcakta normal çay mı içilir, diyenlerdenim.

Yaklaşık bir litre suyun içine demlenmiş çayı katıyorsunuz, içine bir adet limonu sıkıyorsunuz. Bardağa birkaç tane buz atınca oluyor buzlu çay.

Bu çayda ne var da bu kadar çok tüketiliyor?

Peki, özellikle toplumumuzda çok yaygın tüketilen bu çayda ne var da bu kadar çok tüketiliyor? Hücreleri stresten koruyan antioksidanlar var. Bunu içeriğindeki flovanol ve kateşin ile sağlıyor, bu antiokasidanlar yaşlanmayı geciktiriyor.

Antioksidanların vücuttaki işlevleri saymakla bitmez, ama ben en önemlilerinden bahsedeceğim. Herhalde kilo kontrolünde kullanılması en çok bilineni. Peki, çay bunu nasıl yapıyor? Açlık tokluk sisteminde tokluğu yönetmede ve kilo yönetiminde çok önemli olan leptin hormonunu düzenliyor. İçindeki kafein sayesinde uyanıklık durumunu arttırır. Aman dikkat, gece uyuyamıyorsanız gündüz içmeniz tavsiye edilir.

Zayıflamak isteyenler için iyi bir ödem arttırma yöntemidir.

Siyah çay fermantasyon işlemi gördüğünden yeşil çaydan daha az antioksidan içerir. En çok yeşil çayda antioksidanlar bulunur. Yeşil çay içerik bakımından daha zengindir. Tadı pek hoş değil ama, diyorsanız işte tarifteki limon tadını güzelleştirecek.

Afiyet olsun!