Ana SayfaKültür & SanatDans & PerformansDans Yazım ve Köm-L1 Derneği, Türkiye-Macaristan Dans Yazarları ortaklığını kutluyor

Dans Yazım ve Köm-L1 Derneği, Türkiye-Macaristan Dans Yazarları ortaklığını kutluyor

-

Macaristan, Budapeşte merkezli, L1 Derneği tarafından desteklenen KÖM (Eleştirmenlerin Kendi Kendine Öğrenme Atölyesi) ile Türkiye’nin çağdaş dans ve performans alanındaki ilk “İzleyici Yazar” akademi ve yayın alanı Dans Yazım ortaklığını sunmak ve gelecek dönem planları üzerine konuşmak üzere 17-18 Aralık 2016’da İstanbul’da buluşuyor.

“Var mısın?”

Dans Yazım, Türkiye’nin çağdaş dans ve performans alanında ilk “izleyici yazar” platformu olarak, farklı geçmiş ve deneyime sahip dans yazarlarından oluşan bir komünite oluşturarak, Türkiye çağdaş dans ve performans alanında, sanatçı, sanat merkezi ve izleyici arasında bir diyalog başlatmayı amaçlıyor.

Dans Yazım, herkesin kendi farkını ortaya koyması ve kendi tarzını bulması için farklı yaklaşımları paylaşan ve dans yazılarına görünürlük sağlayacağı web sitesi www.dansyazim.com ile izleyici, eleştirmen ve sanatçılar arasında iletişim sağlayan güncel ve interaktif bir platform olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de dans yazarlığını geliştirmek üzere bu alanda kişisel veya kurumsal deneyime sahip alanında öncü kişilerle Dans Yazım Akademi kapsamında, atölyeler ve yazılı kaynaklardan faydalanarak beraber öğrenmeyi destekleyici buluşmalar düzenliyor.

Macaristan, Budapeşte merkezli, uluslararası çalışmalar yürüten, Dans Yazarlığı üzerine çalışan öncü gruplardan KÖM-L1 Derneği, Dans Yazım’ın stratejik ortaklarından biri. Bu ortaklığın kapsamı, hedefleri ve dans yazarlığı üzerine konuşmak ve paylaşmak üzere KÖM başkanı ve 13 yıllık eleştirmenlik tecrübesiyle Orsolya Balint, 17-18 Aralık tarihlerinde İstanbul’da olacak.

orsolya-balintOrsolya Balint KÖM ve dans yazarlığı hakkında şöyle diyor;

KÖM, performansların belgelenmesi, fikirlerin formüle edilmesi ve sanatçıya geri bildirim yapılmasının öneminin farkında olarak bir eleştirmen platformunun kişisel bakış açılarından daha fazlasını iletebilmesi anlamında önemli olduğunu savunuyor. Bir diyalog başlatmak ve izlenimleri paylaşmak, kolektif bir yöntemler farklı açılarla düşünme kalitesinin artmasına olanak sağlıyor.

Çağdaş dans alanının böyle platformlara acil olarak ihtiyacı var. İzleyici bir açıklama arıyor ve bekliyor. Aslında bunun bir sebebi de tek yönlü bir eleştirmenliğin getirdiği eksik eğitime maruz kalıyor olmak. Her şey bir yana, uzun zaman önce çoğu çağdaş dans yaratımında terkedilen hikayeleştirmeye duyulan ihtiyaç, algılamaya olanak vermeden bir kabulü belirliyor. Böylece, yeni, gelişen ve olumlu bir dans eleştirmenliği yöntemi yaratmak önemli bir ihtiyaç. Kanıtlamaktan öte sorgulayan, dansın bugünkü durumunu, ‘dans, bugün hangi soruları kendine soruyor?’ sorusunu yönelterek değerlendiren bir yöntem.”

Program:

17 Aralık’ta, Dans Yazım’ın kurucu koordinatörleri Edit Bapcanyova ve Müge Olacak, KÖM Başkanı Orsolya Balint ile beraber dans yazarlığına neden inandıklarını, iş birliklerinin temelini ve ortak hayallerini paylaşmak üzere Mixer’in ev sahipliğinde bir buluşma düzenliyorlar. Dans Yazım’ı birlikte var etmeye ve büyütmeye devam ettikleri mentorleri ve dans yazarlarının tecrübelerini de paylaşacağı bu buluşmaya dans sanatçıları, sanat merkezleri, izleyiciler ve yazmayı seven herkes davet ederek “Var mısın?” diye soruyorlar.

kom-dernegi18 Aralık’ta, Macar Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşecek olan “Dans Yazım ııı – KÖM ile”, KÖM başkanı ve 13 yıllık eleştirmenlik deneyimiyle birlikte Orsolya Balint tarafından yürütülecek. Atölye çalışmasının amacı, dans yazarlığı yolunda fayda sağlayacak pratik ipuçları ve tavsiyeler vermek. Özellikle bireysel güçlü yönler ve yetenekler ile kendi öz dilimizi bulmaya ve buna güvenme üzerine odaklanılacak. Katılımcılar önceden belirlenmiş bir performansı izleyerek kolektif olarak bu performans üzerine izlenimlerini yansıtma ve kendi yazısı üzerine, mentor Orsolya Balint tarafından, bire bir geri bildirim alma şansı bulacaklar.

Dans Yazım ve KÖM ortaklığı, İstanbul buluşmaları, modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden Mixer ve İstanbul’un coşkun kültür ortamında ve bütün Türkiye sathında sanat, bilim ve innovasyonun yeni bir mekânı olarak hizmet veren Macar Kültür Merkezi’nin mekân ve değişim programı desteğiyle gerçekleşiyor.

Dans Yazım ııı – KÖM ile” atölyesine çağdaş dans, performans veya bu alanda yazmaya ilgili kişilerin katılımına açık ve bunun için projenin Facebook sayfası “Dans Yazım” üzerinden bir açık çağrı yapıldı. 12 kişinin katılacağı atölyeye başvurunun son tarihi 10 Aralık 2016. Başvurular [email protected] adresi üzerinden kabul ediliyor.

SON YAZILAR

Meet Merlijn Wolsink: A Drag Queen from Amsterdam, Catalyzer of Consciousness and More Beyond!

Photo Credit: @jitskenap Amsterdam is a crazy city! I was there for 1 month thanks to the artist in residence program that i was involved....

Solo dans partileri candır!

Konuk Yazar: Tuna Türkmen Tanıyanlar bilir. Berbat dans ederim. O yüzden insan içinde dans etmekten hep geri durdum. Zihnim artık hangi işin üstünde, ne tür...

8 Mart Haftasında Kadınlar Sahnelerde

Kadıköy Emek Tiyatrosu'nda "Kadınlar Şenlikte" Kadıköy Emek Tiyatrosu tarafından düzenlenen şenlikte yola çıkış noktası, tanrıça Demeter ve kızı Persephone onuruna düzenlenen eski bir Yunan dini festivali...

Çağımızın En Büyük Şovmeni – Kaan SEKBAN

Herkesin Kuzeni Sosyal medya fenomeni olarak tanındıktan sonra esprilerini sahneye de taşıyan Kaan Sekban, son yılların dikkat çeken isimlerinden biri haline geldi. Kaan Sekban, on yıl bankada...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol