Okuma süresi: 2 dakika

64 yaşındaki Stan Herd, Van Gogh’un “Olives Trees” (Zeytin Ağaçları) serisinden bir tabloyu, çeşitli yapraklar ve dallarla Minnesota’da bulunan bir arazideki toprağa resmetti. 

Sanatçı, altı aylık uğraşı boyunca bitkileri oradan oraya götürerek, durup uzaktan bakarak Van Gogh‘un Zeytin Ağaçları (Olive Trees) serisindeki bir tabloyu Dünya’ya çizmeyi başardı. Sözü geçen Van Gogh serisi, 18 ayrı tablodan oluşan eserler içerisinde belki de en önemlilerinden.

O zamanlar Gogh hem ruhsal hem de fiziksel olarak kendisini çok hasta hissediyordu. Zeytin ağaçları ise kendisine ilahi güç ile birleşmeyi ve ölümü çağrıştırıyordu.

Doğa ile kurulan bağa oldukça önem verdiği bilinen ünlü ressam, bu serisinde doğal döngülerden ölüm ve yaşamı hasat yoluyla anlatıyor.

Van Gogh Minneapolis 6

Herd için eserini Van Gogh‘un 1889 yılında resmettiği tabloya benzetmek çok kolay olmadı. Ama sonucunda yaklaşık 5 bin metrekarelik bir arazide yerel bitkiler ve dal parçalarıyla oluşturduğu tablosu, Minneapolis Havaalanı‘ndan havalanan bir uçakta yolculuk eden herhangi bir kişiye “Vaay be” dedirtecek cinsten oldu.

land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-3

Herd’in bu tarzda yaptığı ilk çalışması bu değil. “Earthwork” yani “toprak işi” şeklinde anılan bu sanat eserlerini yapmaya 1981 yılında başladı. En yeni çalışması için Minneapolis Institute of Art‘tan (Minneapolis Sanat Enstitüsü) sponsorluk yardımı da aldı ve ortaya bu güzel sanat eseri çıktı.

Eseriyle gurur duymakla birlikte Herd belirtiyor “Tam beklediğim gibi olmadı; şurada, burada biraz fazlalık var; şurada da biraz eksiklik. Bazı yaprakları geyikler yedi, bir kısmı da rüzgârdan yer değiştirdi; ama olsun bu da doğanın kendi dansı.

land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-2 land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-14 land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-13 land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-16

Kaynak: Bored Panda