Ana SayfaKültür & SanatEl SanatlarıDoğa Ana'nın verdikleriyle yapılan 5 bin metrekarelik Van Gogh tablosu

Doğa Ana’nın verdikleriyle yapılan 5 bin metrekarelik Van Gogh tablosu

-

64 yaşındaki Stan Herd, Van Gogh’un “Olives Trees” (Zeytin Ağaçları) serisinden bir tabloyu, çeşitli yapraklar ve dallarla Minnesota’da bulunan bir arazideki toprağa resmetti. 

Sanatçı, altı aylık uğraşı boyunca bitkileri oradan oraya götürerek, durup uzaktan bakarak Van Gogh‘un Zeytin Ağaçları (Olive Trees) serisindeki bir tabloyu Dünya’ya çizmeyi başardı. Sözü geçen Van Gogh serisi, 18 ayrı tablodan oluşan eserler içerisinde belki de en önemlilerinden.

O zamanlar Gogh hem ruhsal hem de fiziksel olarak kendisini çok hasta hissediyordu. Zeytin ağaçları ise kendisine ilahi güç ile birleşmeyi ve ölümü çağrıştırıyordu.

Doğa ile kurulan bağa oldukça önem verdiği bilinen ünlü ressam, bu serisinde doğal döngülerden ölüm ve yaşamı hasat yoluyla anlatıyor.

Van Gogh Minneapolis 6

Herd için eserini Van Gogh‘un 1889 yılında resmettiği tabloya benzetmek çok kolay olmadı. Ama sonucunda yaklaşık 5 bin metrekarelik bir arazide yerel bitkiler ve dal parçalarıyla oluşturduğu tablosu, Minneapolis Havaalanı‘ndan havalanan bir uçakta yolculuk eden herhangi bir kişiye “Vaay be” dedirtecek cinsten oldu.

land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-3

Herd’in bu tarzda yaptığı ilk çalışması bu değil. “Earthwork” yani “toprak işi” şeklinde anılan bu sanat eserlerini yapmaya 1981 yılında başladı. En yeni çalışması için Minneapolis Institute of Art‘tan (Minneapolis Sanat Enstitüsü) sponsorluk yardımı da aldı ve ortaya bu güzel sanat eseri çıktı.

Eseriyle gurur duymakla birlikte Herd belirtiyor “Tam beklediğim gibi olmadı; şurada, burada biraz fazlalık var; şurada da biraz eksiklik. Bazı yaprakları geyikler yedi, bir kısmı da rüzgârdan yer değiştirdi; ama olsun bu da doğanın kendi dansı.

land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-2 land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-14 land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-13 land-art-painting-field-van-gogh-olive-trees-stan-herd-16

Kaynak: Bored Panda

SON YAZILAR

Sokak sanatında sürdürülebilir onarımlar: Geçmişin izini sanatla kapatan gerçek bir tamir sanatçısı

İlk zamanlar Tamir sanatçısı Ememem seramikçi olarak çalışıyordu. Lyon'da bir ara sokakta ortaya çıkan bir keşif, onu özel bir sokak sanatı dalına taşıdı. O zamandan beri...

Cermodern’den “Stillstand” ve “Samimiyet” sergileri!

Ankara’nın seçkin kültür-sanat mekanlarından Cermodern, yeni sergileriyle Ankaralı sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.  Murat Cem Baytok'un "Stillstand" enstalasyonu ve Orkide Akkoç’un "Samimiyet / Sincerity" adlı kişisel...

Yeni Bir Mesajınız Var! – Sözsüz İletişim Olarak Motif Geliştirme

Halka Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği katkılarıyla Motiflerin, geleneksel dokuma sanatında ayrı bir anlamı vardır. Bu motifler sayesinde dokuma ürünleri, zanaat üretimi olmanın yanı sıra bir ifade aracı...

Bu çizimler size nasıl bir insan olduğunuzu düşündürecek

İyi bir etki bırakmayan çizimler vardır, ama bazı çizimler de vardır ki bizi daha derin düşünmeye ve hayatı sorgulamaya iter. Ressam Fittjabon Medya Bulduk ünlülerin...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol