Ana SayfaEkolojiİklim & SuDört koldan mücadele: Solucanlar iklim değişikliği ile savaşıyor

Dört koldan mücadele: Solucanlar iklim değişikliği ile savaşıyor

-

İklim değişikliği ile savaşmak zor bir iş, ama toprakları yuva etmiş küçük dostlarımız solucanlar bu işi başarıyla yapıyorlar.

Tek hücreli bir organizma olan mikroplar toprak altında solucanlar ile yan yana yaşıyorlar. Organik materyaller ile hayatlarını idame ettiriyorlar. Fakat işin kötü tarafı bu noktada başlıyor. Mikroplar sindirim esnasında atmosfere karbondioksit bırakıyorlar.

Bu yıl içerisinde Yale Üniversitesi’nde konuyla ilgili bir araştırma gerçekleştirildi. Bu çalışmaya dayanarak araştırmayı yürüten Thomas Crowther’in yaptığı açıklamaya göre; “Mikroplar bu işlem sırasında insanlardan 10 kat daha fazla karbon salımına sebep oluyorlar.” 

Şanslı olduğumuz konuya gelecek olursak; küçük dostlarımız, solucanlar, topraktaki ekosistemi düzenleme işini kendilerine görev edinmiş durumdalar. Solucanlar mikroplar ile besleniyorlar. Bu sayede endişe verici olan bu döngü bozulmuş oluyor.

İklim değişikliği için solucanların bu mücadelesini dikkatle takip etmekte fayda var. Toprağa mikroplarla savaşması için daha fazla solucan salmak bir seçenek olsa da araştırmanın başındaki isim olan Thomas Crowther doğal döngüyü bozmamanın daha doğru olduğunu belirtiyor.

Solucanlar iklim değişikliği için savaşıyor - 2
Fotoğraf: soilsmatter.wordpress.com
Solucanlar iklim değişikliği için savaşıyor - 3
Fotoğraf: mygardenfootprint.com

Belki iklim değişikliği ile savaş konusunda solucanlardan ilham almalıyız. Onlar evlerindeki sera gazı salımı ile başa çıkabiliyorlar, insanlar olarak biz de bu konuda ciddi adımlar atıp atmadığımızı sorgulamalıyız ve harekete geçmeliyiz.

Solucanlar iklim değişikliği için savaşıyor - 4
“Karbon salımını azaltma zamanı” (Fotoğraf: Richard Clement / Reuters)

Kaynak: The Plaid Zebra  

Hazırlayan: Tolga Özden

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol