Okuma süresi: < 1 dakika

Dövme yaptırmak eylemi tarihin bilinen en eski zamanlarından, belki de çok daha önceden gelme bir gelenek. İnsanlar kabilelerinin sembollerini, sevdiği bir eşyayı ya da bir idolü vücutlarında ölümsüzleştirmiş. Peki dövmenin bilimsel bir açıklaması olabilir mi?

Dünyanın çeşitli üniversitelerinin psikoloji bölümlerinden bir araya gelen altı akademisyenin hazırladığı yeni rapora göre, dövmesi bulunan bireyler bulunmayan bireylere göre daha fazla agresyona ve isyankâr bir karaktere sahip.

Dövme Agresyon 2

Body Image dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, yaşları 20 ile 59 arasında değişen 378 yetişkin bireyin yüzde 25.7’sinde en az bir adet dövme bulunuyor. Dövmesi bulunan bireyler bulunmayanlara göre çok daha fazla agresyon ve asilik gösteriyor.

Araştırmayı yürüten Prof. Viren Swami sonuçları şöyle değerlendiriyor: “Yüksek seviyede isyankar tepkiselliğe sahip kişiler, hayal kırıklığına uğratıcı olaylara dövme yaptırarak tepki veriyor. Ayrıca dövmeli yetişkinler ölçtüğümüz saldırganlık tiplerinden iletişimsel saldırganlık ve öfke boyutlarında yüksek puanlar aldılar.”

(Fotoğraf: Meridith Kohut/The New York Times)
(Fotoğraf: Meridith Kohut/The New York Times)

Bulguların dövme yaptırma ve riskli davranışlar gösterme arasındaki ilişkiyi anlamada katkı sağlayacağını belirten Swami, dövme yaptırmanın İngiliz toplumunda yaygınlaştığını ve bu konuda daha çeşitli araştırmaların yapılacağını belirtti.

Kaynak: Dazed Digital, The Independent 

Hazırlayan: Burak Avşar