Ana SayfaYeşilDoğal TıpEsrar gerçekten de diğer uyuşturuculara "geçiş" maddesi mi?

Esrar gerçekten de diğer uyuşturuculara “geçiş” maddesi mi?

-

Bağımlılıklar üzerine çalışan bir psikiyatristin açıklamalarına göre esrar kullanımı, ilerleyen yıllarda diğer uyuşturucuların kullanımına neden olmuyor. Bu açıklama, kamuoyunda sıkça dile getirilen ve esrar bir “geçiş” maddesi olduğuna dair kanıyla çelişiyor.

ABD’nin Massachusetts Eyaleti’ndeki McLean Psikiyatri Hastanesi’nin yöneticilerinden biri olan ve aynı zamanda Harvard Üniversitesi’nde psikiyatri alanında yardımcı doçentlik yapan Dr. Kevin Hillin Reddit kullanıcılarının esrar ile ilgili sorularını yanıtladı. “Geçiş” maddesi terimi (gateway drug), kullanımının daha çok bağımlılık yapan ya da daha “ağır” maddelere geçiş yapmaya sebep olduğu düşünülen maddeler için kullanılıyor.

cannabis

Hill, esrarın bir “geçiş” maddesi olup olmadığına dair sorulara şöyle yanıt verdi: “ABD’de, insanların ‘geçiş’ derken bir sebep-sonuç ilişkisi kastettiklerini görüyorum. Eğer (esrar) kullanılırsa, daha sonra otomatik olarak başka maddelere bağımlı olunurmuş gibi düşünülüyor. 25 ya da 45 yaşlarında bağımlılık problemi olan insanların daha erken yaşlarda nikotin, alkol ya da esrar kullandıklarını beyan ettiklerinde, bunun bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Onun yerine, erken yaşlarda bu maddelerden herhangi birini kullanmanın ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak bağımlılık riskini artırdığı kanısındayım. O yüzden, genç yaşlardaki her madde kullanımı ciddiye alınmalı. Ancak bu, erken yaşta esrar kullanan gençlerin sonunun kaçınılmaz olduğu anlamına gelmiyor.”

Mevcut araştırmalar, kenevir kullanımı ve müteakiben ortaya çıkan, özellikle kokain ve eroine, bağımlılık ilişkisi hakkında çelişkili bilgiler ortaya koyuyor.

Bristol Üniversitesi’nde kenevirle ilgili araştırmalar yürüten Michelle Taylor’un bu yıl The Guardian’da yayınlanan makalesine göre, yapılan araştırmaların bir ilişki gösterdiğini doğruladı; fakat bu ilişkinin bir sebep-sonuç ilişkisi şeklinde olmadığını, yani kenevir kullanımının ilerleyen yıllarda uyuşturucu madde kullanımına neden olduğuna dair bir kanıt bulunamadığını belirtti.

marijuanaBirleşik Krallık Ulusal Sağlık Kurumu’nun internet sitesinde ise şöyle belirtilmiş: “Eroin gibi ağır uyuşturucuları kullanan insanların çoğunun daha önce kenevir kullanmış olmasına rağmen, kenevir kullanan insanların ancak çok küçük bir bölümünün daha ağır uyuşturuculara yöneldiği görülmüştür. Ancak, kenevir satın almak sizi yasadışı uyuşturucu ticaretiyle bağlantıya soktuğu için, diğer uyuşturuculara maruz kalma ihtimalinizi artırabilir.”

ABD’de 2012 yılında yürütülen bir araştırmadan alınan bilgiler, kenevir kullanıcılarının yüzde 60’ının daha sonra diğer uyuşturucuları kullandığını, fakat uyuşturucu kullanıcılarının yüzde 88’inin ilk kullandığı maddenin alkol olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Independent

SON YAZILAR

Tibet Gençlik Pınarı

Yaşamım boyunca pek çok hareket sistemi deneyimledim. Her hepsinin insana iyi gelen bir yanı muhakkak var ama yazımın konusu bu değil. Size, hayatınıza kesinlikle pozitif...

Kara vebaya şifa için getirilen, korsanların el koyduğu baharat; Safran

Su perisi Smilaks ve Krakos büyük bir aşk yaşamaya başlar. Bir mitoloji klasiği, belki de bir aşk hikayesi klasiği olarak tanrıların gazabına uğrarlar. Tanrılar, su...

Ot yetiştiren rahibeleri inceleyen belgesel bu sonbaharda yayınlanacak

Film, kenevirin ruhani ve tıbbi gücüne inanan yenilikçi bir grup olan ot yetiştiren rahibeleri, yani Vadinin Kızkardeşleri'ni (Sisters of the Valley) takip ediyor. İlk defa ot...

Bu içeriği zengin esrar kataloğu, herhangi bir durum, semptom veya ruh hali için mükemmel türü bulmanıza yardımcı olacak

Esrar, Kanada’nın yanı sıra git gide daha fazla eyalette yasal hale geldikçe, halka çok daha fazla çeşit temin edildi. Leafly gibi harika bir şekilde organize...
Sinan Doğan
Sinan Doğan
Hayvan hakları ve ekoloji aktivisti. Psikoloji ve Kültürel Antropoloji alanlarında çalışmakta, öğrenmekte ve yazmakta. Yarı zamanlı müzik yazarı, radyocu; tam zamanlı müzik aşığı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol