Okuma süresi: 2 dakika

Bağımlılıklar üzerine çalışan bir psikiyatristin açıklamalarına göre esrar kullanımı, ilerleyen yıllarda diğer uyuşturucuların kullanımına neden olmuyor. Bu açıklama, kamuoyunda sıkça dile getirilen ve esrar bir “geçiş” maddesi olduğuna dair kanıyla çelişiyor.

ABD’nin Massachusetts Eyaleti’ndeki McLean Psikiyatri Hastanesi’nin yöneticilerinden biri olan ve aynı zamanda Harvard Üniversitesi’nde psikiyatri alanında yardımcı doçentlik yapan Dr. Kevin Hillin Reddit kullanıcılarının esrar ile ilgili sorularını yanıtladı. “Geçiş” maddesi terimi (gateway drug), kullanımının daha çok bağımlılık yapan ya da daha “ağır” maddelere geçiş yapmaya sebep olduğu düşünülen maddeler için kullanılıyor.

cannabis

Hill, esrarın bir “geçiş” maddesi olup olmadığına dair sorulara şöyle yanıt verdi: “ABD’de, insanların ‘geçiş’ derken bir sebep-sonuç ilişkisi kastettiklerini görüyorum. Eğer (esrar) kullanılırsa, daha sonra otomatik olarak başka maddelere bağımlı olunurmuş gibi düşünülüyor. 25 ya da 45 yaşlarında bağımlılık problemi olan insanların daha erken yaşlarda nikotin, alkol ya da esrar kullandıklarını beyan ettiklerinde, bunun bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Onun yerine, erken yaşlarda bu maddelerden herhangi birini kullanmanın ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak bağımlılık riskini artırdığı kanısındayım. O yüzden, genç yaşlardaki her madde kullanımı ciddiye alınmalı. Ancak bu, erken yaşta esrar kullanan gençlerin sonunun kaçınılmaz olduğu anlamına gelmiyor.”

Mevcut araştırmalar, kenevir kullanımı ve müteakiben ortaya çıkan, özellikle kokain ve eroine, bağımlılık ilişkisi hakkında çelişkili bilgiler ortaya koyuyor.

Bristol Üniversitesi’nde kenevirle ilgili araştırmalar yürüten Michelle Taylor’un bu yıl The Guardian’da yayınlanan makalesine göre, yapılan araştırmaların bir ilişki gösterdiğini doğruladı; fakat bu ilişkinin bir sebep-sonuç ilişkisi şeklinde olmadığını, yani kenevir kullanımının ilerleyen yıllarda uyuşturucu madde kullanımına neden olduğuna dair bir kanıt bulunamadığını belirtti.

marijuanaBirleşik Krallık Ulusal Sağlık Kurumu’nun internet sitesinde ise şöyle belirtilmiş: “Eroin gibi ağır uyuşturucuları kullanan insanların çoğunun daha önce kenevir kullanmış olmasına rağmen, kenevir kullanan insanların ancak çok küçük bir bölümünün daha ağır uyuşturuculara yöneldiği görülmüştür. Ancak, kenevir satın almak sizi yasadışı uyuşturucu ticaretiyle bağlantıya soktuğu için, diğer uyuşturuculara maruz kalma ihtimalinizi artırabilir.”

ABD’de 2012 yılında yürütülen bir araştırmadan alınan bilgiler, kenevir kullanıcılarının yüzde 60’ının daha sonra diğer uyuşturucuları kullandığını, fakat uyuşturucu kullanıcılarının yüzde 88’inin ilk kullandığı maddenin alkol olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Independent