Christchurch’ün dünyagezer çingenesi saç kesme furyasıyla alemin ilgisini üzerine topladıktan sonra eve geri döndü. O kendine hair gypsy (saç çingenesi) diyor ve bir adet makas bir de niyetini yazdığı bir karton ile yola çıkıp saç keserek dünyayı geziyor.

Jerome Wiersma, Habitat for Humanity’nin Hand-up For Christchurch isimli projesi için bağış toplamak adına bir yandan dünyayı gezip yeni kültürlere ortak oluyor, diğer yandan da her gün bir saçı bedava keserek farkındalık yaratıp projeye katkı sağlıyor.

Gittiği yerlerde Couchsurfing’i kullanarak hem yerel insanlarla tanışıyor hem de oraların kültürüyle içli dışlı olmuş oluyor.

Wiersma her gün bir kişinin saçını keserek 10 bin doların üzerinde bir bağış topladı. “365 kişinin saçını kesebilirsem, yani her gün bir kişinin; bunun nerede biteceğini, beni nereye götüreceğini görmenin harikulade olacağını düşündüm” diyor saç çingenesi.

24 ülke gezip 18 farklı dille tanıştı. Peki, favorileri nelerdi?

“Galiba ilki Inguazo Şelaleleri’ydi” diyor. “İkincisi ise Taç Mahal. Gerçek bir tarih dersiydi.” Wiersma, Kutsal Vadi’yi de üçüncü sıraya ekliyor.

Saç çingenesi 2

Saç Çingenesi 3

Saç Çingenesi 4

Saç Çingenesi 5

Saç Çingenesi 6

Wiersma’nın internet sitesi için buradan.

Kaynak: 3 News, hairgypsy365.com