Türkiye’de Triatlon’u tanıtmak, yüksek irtifadaki yarışmalara uyum, Kuşadası Triatlonu ve Gloria Ironman gibi yarışmalara hazırlık amaçlı düzenlenen Erciyes Yüksek İrtifa Triatlon Kampı 10-17 Eylül tarihleri arasında Kayseri Erciyes’te gerçekleştirildi.

Triatlon Antrenörü Cahit Burak Korel’in düzenlemiş olduğu kampta Triatlon Milli Takım antrenörlerinden Mert Onaran ve Alper Köksoy, spor eczacısı Ayşegül Birlik; bilgi ve tecrübelerini kamp boyunca antrenmanlar, seminerler ve workshoplar aracılığıyla sporcularla paylaştılar. Ben de bu organizasyonda sporcu diyetisyeni ve sporcu olarak yer aldım. Açıkçası amacım sadece spor ve iş yapmak değil; bunları yaparken doğanın merkezinde de olmaktı.

İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes Dağı yerbilimciler tarafından “Uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ” olarak tanımlanıyor.

Erciyes Dağı, 3916 metre ile Aladağlar Dağ Sırası’nın en yüksek zirvesine sahip. Erciyes taraflarına gittiğinizde gözünüze ilk çarpan da bu zirve oluyor. Bu dağın dikkat çekici başka bir özelliği ise zirvesindeki oksijen azlığı. Deniz kenarında yaşayanlar için iyi bir uyum çalışması olan kamptaki antrenmanlar en yüksek verimle gerçekleştirildiler; her sporcu ile birebir ilgilenen antrenörler, her akşam kritikler yaparak gelecek yarışmalara hazırlık bağlamında önemli konulara değindiler.

Kampta bisiklet, koşu ve yüzme antrenmanları yapıldı. Bisiklet antrenmanları pürüzsüz ve neredeyse araçsız uzun bir yolda gerçekleştirildi. Koşu antrenmanları göl kenarında; yüzme antrenmanları ise kalınan otelin havuzunda yapıldı.

Bisiklet ile yokuş antrenmanları
Bisiklet ile yokuş antrenmanları

Kamplarda, antrenmanların dışında  bir ilk gerçekleştirildi. Beslenme ve diyet uzmanı gözetiminde sporcuların vücut analizleri yapıldı, yorumlandı. Triatlon’da beslenme eğitimleri verildi. Ayrıca Türkiye’ye spor eczacılığını tanıtan önemli bir isim olan eczacı Ayşegül Birlik, sporcuların besin takviyeleri ve medikaller konularında bilgilendirmeler yaptı. Antrenörlerden Mert Onaran ve Cahit Burak Korel, triatlon yarışmaları ve antrenmanlarına dair tecrübelerini paylaştılar. Kamptaki bütün sunumlarda triatlonda beslenmenin yanı sıra antrenman bilgisi temelinde her konu ayrı ayrı ele alındı.

soldan sağa - Triatlet İlker Yorgancıoğlu, ben, Triatlon Milli Takım antrenörü Mert Onaran, triatlon ve IRONMAN antrenörü ve kampı düzenleyen Cahit Burak Korel, fotoğrafın alt kısmı - Triatlon Federasyonu Alt Yapı Sorumlusu Alper Köksoy
Soldan sağa – Triatlet İlker Yorgancıoğlu, ben, Triatlon Milli Takım antrenörü Mert Onaran, triatlon ve IRONMAN antrenörü ve kampı düzenleyen Cahit Burak Korel, fotoğrafın alt kısmı – Triatlon Federasyonu Alt Yapı Sorumlusu Alper Köksoy

Erciyes; kış sporları, dağcılık faaliyetleri ve diğer doğa sporları ile ilgili olarak tam bir outdoor cenneti. Kayak pistleri, kros parkurları, dağ bisikleti ve downhill alanları  keşfedilmeye ve gezilip görülmeye değerler. Kayseri Erciyes A.Ş.’deki yetkililerden öğrendiğimiz kadarıyla dağcılık faaliyetleri için de çalışmalar devam etmekteymiş; kayalarda tırmanış rotaları çizilmeye başlanmış. Ayrıca Erciyes’te Hisarcık, Hacılar, Develi, Tekirkapı arasında bir bisiklet ve ATV rotası var. Buralarda müthiş manzaralar mevcut.

Sporcuların vücut analizleri ve vücut ölçümlerini yaparken
Sporcuların vücut analizleri ve vücut ölçümlerini yaparken

Erciyes’ten bahsederken değinmemiz gereken bir başka konu: Erciyes, pek çok kış turizmi merkezine göre daha ucuz. İnsanların sıcak karşılaması ise tekrardan gitmek için bir başka neden. Biz kamp ekibi olarak Erciyes’ten çok güzel diyaloglar eşliğinde ayrıldık. Eğer kendinizi doğanın içinde bulmak istiyorsanız, Erciyes’e en az bir defa uğramalısınız.

Bisiklette drill antrenmanları
Bisiklette drill antrenmanları
Tekir Gölü kıyısında koşu antrenmanları
Tekir Gölü kıyısında koşu antrenmanları
Erciyes doğa sporları ve kış sporlarına elverişli bir doğaya sahip.
Erciyes, doğa sporları ve kış sporları için elverişli bir doğaya sahip.