Yalnızca güneş enerjisiyle çalışan uçak Solar Impulse 2 dünya turuna devam ediyor. Japonya-Hawaii arası Pasifik Okyanusu üzerindeki yolculuğunu beş günde tamamlayan uçak mürettebatı yeni bir rekora imza attı.

Pilot Andre Borschbergun kullandığı küçük uçak Kalaeloa’da Honolulu’nun dışındaki küçük bir havalimanına indi. Japonya’nın Nagoya şehrinden 120 saatlik yaptığı uçuşun ardından dünyanın en uzun ara vermeden tek uçuşunu yapmış oldu. Daha önce, özel tasarımlı bir uçakla ABD’li maceracı Steve Fossett, 76 saatle 2006 yılında bu rekoru sahiplenmişti. Ancak Solar Impulse 2 güneş enerjisi dışında bir yakıt kullanmadı. Mevcut sistemde 17 bin küçük güneş paneli ile pillerini şarj ediyor, uçak geceleri de depolanmış enerji ile uçmaya devam ediyor. Uçağın ideal hızı saatte 28 mil ancak güneş ışınlarının kuvvetli olduğu zamanlarda bu hız iki katına çıkabiliyor. Karbon fiberden tasarlanan uçak, yaklaşık olarak 2 bin 225 kg ağırlığına sahip.

Bu tek kişilik uçakta, Borschberg ve yardımcı pilot Bertrand Piccard mart ayında Abu Dabi’den yola çıktıkları bu dünya turunda dönüşümlü olarak uçuyorlar. Hawaii’den sonra Phoenix oradan da New York’a uçmayı hedefliyorlar.

Solar Impulse projesi 2002 yılında başladı ve maliyeti 100 milyon dolardan fazla tuttu. Yenilenebilir enerjinin ve yenilikçiliğin önemini vurgulamayı hedefledi. Güneş enerjisiyle uçuşlar henüz ticari olarak pratikte mümkün değil ama bu yolda alınan mesafe etkileyici.

Uçak Hawaii’yi tam da Hawaii’de Temiz Enerji Projesi başlarken ziyaret etmiş oldu. Eyalet Valisi David Ige, geçen ay 2045 yılına kadar Hawaii’deki kurumların enerjisinin yüzde 100 temiz enerji kaynaklarından karşılanması için yasayı imzaladı. Şu anda kurumların kullandığı enerjinin sadece yüzde 21’i yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor.

Solar-Impulse-2
Pilot Borschberg, perşembe günü uçaktan attığı tweette uzun uçuş süresince kısa uyuklamalar dışında yoga yaptığını belirtti. Borschberg yaptığı açıklamada, “Yoga, Pasifik üzerinden uçarken çok destek oldu. Ruhsal durumumu ve zihnimi pozitif yönde etkiledi” dedi.  

Solar Impulse 2’ye iyi uçuşlar diliyoruz ve güzel haberlerini bekliyoruz.