Okuma süresi: < 1 dakika

Hindistan’ın Sikkim bölgesi, dünyanın ilk tam organik bölgesi haline geldi. Başbakan Narendra Modi, bu durumun anıtsal bir başarı olduğunu ve 75 bin hektar tarım arazisinin organik tarımla gelişmesinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Hintli doktor Anbalagan ise konuyla ilgili; “Biz Aralık sonuna kadar organik statümüzü elde etmiş bulunmaktayız. Başbakan Narendra Modi, bu konuyu resmen 18 Ocak’taki Gangtok Sürdürülebilir Yaşam Konferansı’nda açıklayacak” dedi.

13 yıl önce, Pawan Chamling önderliğinde hükûmet yasama meclisine bir bildiri verilerek, Sikkim bölgesinin organik tarım devleti yapılma kararı alındı. Organik üretim için ulusal programda belirtildiği gibi o zamandan beri 75 bin hektar tarım arazisi, organik uygulamalar ve ilkeler uygulanarak sertifikalı organik araziye dönüştürüldü.

hindistandan-organik-hareket- sikkim

Organik” konusuna eğilim son yıllarda artıyor ve bunun için çok geçerli nedenler mevcut. Artık günümüzde çoğu meyve ve sebzede bulunan pestisitler ve herbisitlerin (özellikle glifosat içeren bir toksik kanserojen), sağlığı olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

Kaynak: True Activist