Ana SayfaEkolojiEnerjiForewind'in dev rüzgar türbini projesi onaylandı

Forewind’in dev rüzgar türbini projesi onaylandı

-

Birleşik Krallık’ta inşasına başlanacak dev rüzgar türbini projesi onaylandı.

Yorkshire’ın 128 kilometre açığında bulunan Gywynt y Mor açık denizinde inşa edilmesi planlanan, Dogger Bank Creyke Beck Projesi onaylandı. İnşa edilecek rüzgar türbinleri yaklaşık 3,5 kilometrekarelik bir alan kaplayacak ve 2 milyon eve elektrik sağlarken, 900 kişiye de iş imkanı yaratacak.

400 rüzgar türbininden oluşan proje, Birleşik Krallık enerji birimleri tarafından geçtiğimiz günlerde onaylandı. Proje, Birleşik Krallık’ın şu anki en büyük açık deniz rüzgar enerjisi bileşkesinin tam iki katı büyüklüğünde. Birleşik Krallık’ın elektrik ihtiyacının yüzde 2.5’unu karşılayabilecek büyüklükte olan enerji birleşkesinin maliyetinin yaklaşık olarak 7 milyar pound olacağı hesaplandı.

Gerçekleştiği takdirde Creyke Beck türbinlerinin bugüne kadar kıyıya en uzak şekilde yerleştirilmiş rüzgar türbinleri olacağı bildirildi.

Nick Medic
Renewable UK’den açık deniz yenilenebilir enerji başkanı Nick Medic, “Bu harika bir proje ve eminim ki rüzgar enerjisi alanında yapılan altyapı çalışmalarının en büyükleri arasına girecek. Dogger Bank Projesi, açık denizlerin uçsuz bucaksız boşluğundaki potansiyeli rüzgar enerjisi teknolojisi ile birleştirerek yaratılmış yeşil enerjiye açık bir örnek olacak” dedi.

Renewable UK’den açık deniz yenilenebilir enerji başkanı Nick Medic, “Bu harika bir proje ve eminim ki rüzgar enerjisi alanında yapılan altyapı çalışmalarının en büyükleri arasına girecek. Dogger Bank Projesi, açık denizlerin uçsuz bucaksız boşluğundaki potansiyeli rüzgar enerjisi teknolojisi ile birleştirerek yaratılmış yeşil enerjiye açık bir örnek olacak. Bu proje açık deniz mühendisliğinin ufkunu zorlayan bir örnek. Sadece 10 yıl önce North Hoyle’da kıyıya 8 kilometre uzak bir şekilde kurulmuş rüzgar türbinlerinden, bugün buraya gelindi” beyanıyla, proje hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

Projenin başlatılmasına ise hala yıllar var. Projenin arkasındaki enerji şirketleri birliği Forewind, projeyi başlatmadan önce son bir yatırım analizi yapacak. Forewind birliğinde; Scottish and Southern Energy, Alman RWE şirketi ve Norveç’in Statoil and Statkraft şirketi bulunmakta.

Yazar Notu: Rüzgar türbinleri, temiz enerji olmalarına karşın, türbinin güzergahından geçen kuşların, çarpma sonucu ölümlerine sebep olabilmektedir. Türbini açık denize yapmak, hem ağaç kesilmesini engelleyen, hem de daha az kuşu tehlikeye atan bir uygulamadır. Yine de türbinlerin çıkartacağı ses, civardaki balık popülasyonunu uzaklaştırma özelliğine sahip olabilir. Bu yüzden ekosisteme zararsızdır diyemeyiz. Daha önceki bir haberimizde tanıtmış olduğumuz türbin modeli, büyük çapta uygulanabilirse, çok daha doğa dostu bir enerji santrali yaratılabilir.

Kaynak: The Guardian

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol