Fransa saraylarla dolu bir ülke. Fakat bu saraylardan birisi, Palais Ideal, özverinin ve sanatın masalsı bir birleşimi olarak rakiplerinin arasından sıyrılıyor. Güzel sanatlar ya da mimarlık ile alakalı hiç eğitim almayan Fransız postacı Ferdinand Cheval, posta dağıtım rotasında 33 yıl içerisinde bulduğu değişik biçimli taşları birbirlerine çimentoyla tutturarak bu olağanüstü yapıyı inşa etti.

Fransiz postaci palais ideal sarayi 6

Sarayın inşası 1879 yılında başladı ve 1912 yılında tamamlandı. Cheval, hayaline ilham veren tuhaf bir taşa rastladığı günden sonra, 29 kilometrelik posta dağıtım rotasına bir el arabasıyla çıkmaya başladı, böylelikle yolda gördüğü diğer tuhaf kayaları ve çakıl taşlarını da toplayabilecekti.

Palace Ideal, Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Hauterives şehrinde yer alıyor. Neredeyse yılın her günü ziyaretçilere açık ve bunun yanında sıradışı konserlere ve sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Fransa’ya gidecek olursanız, bu inanılmaz eseri de ziyaret edilecek yerler listenize mutlaka ekleyin!

Fransiz postaci palais ideal sarayi 7 Fransiz postaci palais ideal sarayi 8 Fransiz postaci palais ideal sarayi 9 Fransiz postaci palais ideal sarayi 10 Fransiz postaci palais ideal sarayi 11 Fransiz postaci palais ideal sarayi 1 Fransiz postaci palais ideal sarayi 2 Fransiz postaci palais ideal sarayi 3 Fransiz postaci palais ideal sarayi 5

Kaynak: Bored Panda