Okuma süresi: < 1 dakika

20’nci yüzyılın en önemli yazarlarından biri şeklinde nitelendirilen Gabriel García Márquez, 2014’ün Nisan ayında hayatını kaybetti. Bunun üzerine Teksas Üniversitesi büyük bir adım atarak Márquez’in özel arşivini satın aldı. Ayrıca bu arşivi dijital ortamda yayınlayacağının da haberini verdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Márquez’in arşivinin dijital ortama aktarılması projesinin Haziran ayında başlaması bekleniyor. Proje kapsamında Márquez’in arşivindeki el yazmaları, defterler, albümler ve fotoğraflar taranarak internet kullanıcılarının erişimine açık hâle getirilmesi bekleniyor.

2 bin parçadan oluşan arşivde 40’tan fazla fotoğraf albümü, Márquez’in eserlerini yazdığı daktiloları ve beş bilgisayarının yanı sıra yarım kalan eseri Birbirimizi Ağustos’ta Göreceğiz de bulunuyor. 25 farklı dile çevrilen ve 50 milyondan fazla satan Yüzyıllık Yalnızlık eserinin orijinalinin de bulunduğu arşivde Márquez’in Graham Greene, Milan Kundera, Gunter Grass ve Carlos Fuentes gibi yazarlara gönderdiği mektuplar ve yazarın yakın arkadaşlarından Fidel Castro ile ilgili belgeler de yer alıyor.

Ayrıca Amerikan emparyalizmini eleştirmesi sebebiyle yıllarca ABD’ye girişine izin verilmeyen Márquez’in kitaplarından bazılarının el yazmalarını da içeren arşiv, Harry Ransom Merkezi’ndeki araştırma kütüphanesinde sergileniyor.

Kaynak: Diken, CNN Türk
Kapak Görseli: Deviantart