Ana SayfaYaşamYol TepenlerAyda 140 dolar ile dünyayı gezen genç Kutluhan Özdemir

Ayda 140 dolar ile dünyayı gezen genç Kutluhan Özdemir

-

Zeynep Ayşe İşçi, ayda 140 dolar ile dünyayı gezen Kutluhan Özdemir ile Gaia Dergi için internet üzerinden bir röportaj gerçekleştirerek; Özdemir’e bu maceraya atılma hikâyesini ve seyahatlerini sordu.

Zeynep Ayşe İşçi: Öncelikle şu an nereden yazıyorsunuz ve hava nasıl orada?

Kutluhan Özdemir: Şu anda Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ekşi sözlükten “kendihalindebiradam” adlı kullanıcının benim adıma rezervasyon yaptığı hosteldeyim. Bu güzel, renkli, hayat dolu yerde hava kararmak üzere. Gayet sıcak bir günün ardından hafif bir rüzgâr ile balkonda keyif yapıyorum.

Zeynep: Seyahatlerinizi genelde başkaları mı rezerve ediyor? Bu seyahat rotanızı başkalarının belirlemesi ile eş değer anlamda mı?

Kutluhan: Aslında ilk defa böyle bir şey oldu. İnsanlara bulunduğum yerden kartpostal gönderiyorum, onlar da karşılığında destek olmak için istedikleri kadar para gönderiyorlar fakat bu sefer farklı bir teklif sundu bir kişi ve iki gece güzel bir yerde konaklama şansım oldu. Gerçekten çok faydalı olduğunu da söyleyebilirim. Belirtmek istiyorum ayrıca yedi aydan fazla süredir yollardayım şu ana kadar konaklama için hiç para harcamadım.

Zeynep: Sizi kısaca tanıyalım lütfen. Kutluhan Özdemir kimdir?

Kutluhan: Ben de normal herkes gibi belirli toplumsal normların peşinde hayatını sürdüren biriydim. İnsan zihnine tohum atar gibi düşünce atılması gerektiğini düşünen biri. Sarınırım artık hasat zamanıydı benim için. Gezmek ve sonrasında kendi evimi inşa edip doğal tarım yapmak filizlenen güçlü düşüncelerdi. Ben de bunları takip etmeye karar verdim. Sanırım şu anki beni en iyi özetleyecek düşünce budur.

Brezilya

Zeynep: Dünyayı gezmek nasıl hissettiriyor?

Kutluhan: Sanırım insanı biraz daha hayatın içinde ve kendine daha çok inanan biri yapıyor.

Zeynep: Peki, yedi aydan fazla süredir kaç ülke gezebildiniz ve gittiğiniz yerlerde memleket özleminize su serpen, kendinizi Türkiye’de gibi hissettiğiniz bir yer oldu mu?

Kutluhan: Yedi aydır Brezilya, Paraguay, Bolivya, Uruguay çevresindeyim. İki gün önce de Arjantin’e geldim fakat sanırım tekrar Brezilya ve Bolivya’ya döneceğim uzun süre kalmak için. Özellikle Bolivya’da bir süre yaşamak istiyorum. Kuzeye doğru çıkarken karar vereceğim zamanlara; şu an hedefim Patagonya, Dünya’nın sonu Ushuaia.

Sanırım her ülkede ayrı bir güzellik ve ayrı bir hissiyat var. Her gittiğim yerde kendimi oraya ait hissettiğim ya da bana evimdeymişim hissi veren biroçok şey oldu. Hatta kendimde bir parça bulduğum yerler dahi oldu diyebilirim.

140 lira ile dünyayı gezen genç Kutluhan Özdemir 3

Zeynep: Bütçe – Zaman – Keyif seyahat denklemi bir eksik ile çalışır mı? Sizden bu üçlü arasından en önemliden, önemsize sıralama yapmanızı istesek?

Kutluhan: Üçü de gerçekten önemli faktörler özellikle yoldayken fakat birinin eksikliği her şeyin sonu anlamına gelmiyor. Zamanınız varsa para kazanabilirsiniz. Kazandığınız para ile keyif yapabilirsiniz ya da keyfiniz yerinde ise kendinize zaman ayırabilirsiniz ve para kazanabilirsiniz. Birbiri içine geçen üç önemli kavram diyebilirim. Biliyorsunuz çok düşük bir bütçe ile onu da kendim kazanarak seyahatime devam ediyorum. Para kazanırken önceliğim enerjimi ve zamanımı çok harcamadan, kendimi yormadan yapmak. Tabii bu her zaman mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda ise zamanımdan fedakârlık ederek çalışıyorum. En olmadık zamanlar ve durumlarda ise sanırım tüm enerjimi ve zamanımı harcıyorum her ne kadar tercih etmesem de. Uruguay da tüm gün 15 dolar amele yevmiyesi ile taş taşımıştım mesela.

Zeynep: Peki, tecrübelerinize binaen; şöyle doldurayım çantamı ben de düşeyim yollara diyen gezi meraklılarına, çantalarına koymayı mutlaka tembih edebileceğiniz üç şey nedir?140 lira ile dünyayı gezen genç Kutluhan Özdemir 4

Kutluhan: Bu sanırım biraz size, biraz da nasıl bir seyahate çıkacağınıza ya da nereye gideceğinize göre değişir. Kesin bir cevap vermek çok anlamsız olur diye düşünüyorum fakat kendim için cevap verecek olursam; uzun yolda geçen günler için bir günlük yemeğinizi koyacak büyüklükte bir yemek kabı, otostop zamanları için kâğıt kalem ve çakı diyebilirim.

Zeynep: Sizi gezmeye heveslendiren ya da idol olarak gördüğünüz, takip ettiğiniz bir gezgin var mı?

Kutluhan: Herkesten farklı bir şey alıyorsunuz, farklı bir şey öğreniyorsunuz. Şu ana kadar şu kişiyi örnek aldım diyebileceğim biri yok. Biraz daha bağımsız ve özgün hareket etmek istiyorum diyebilirim fakat tabii ki kendilerinden çok şey öğrendiğim, bana çok şey katan gezginler, insanlar oldu.

Zeynep: ”Peki, otur yerinde ne yapacaksın bilmediğin yerlerde!” diyen ardınızda bıraktıklarınızın tepkisi ne oldu bu işe?

Kutluhan: En çok ailemdi bu tarz tepkileri veren, gerçi yola çıkmadan önce aşı yaptırmaya gittiğim seyahat sağlık merkezi çalışanları bile bir bir aynı tepkiyi vermişti. Belki kendilerince haklılar da! En azından onların perspektifinden görünen dünyada kabul gören normlar farklı. Ailemin hâlâ mutlu olduğunu söyleyemem, bir nevi kabul ettiler bu durumu, gezip dolaşıp evime dönüp iş bulmamı bekliyorlar sanırım.

Zeynep: Siz dönüş düşünüyor musunuz gerçekten? Türkiye var mı rotalarınız arasında yoksa dünya turunuzu tamamlayıp daimi mi dönmeyi düşünüyorsunuz?

Kutluhan: Şu an çok erken dönüş hakkında bir şey söylemek için, fakat diyebilirim ki bundan sonra kesinlikle güzel bir yerde, evimi tamamen kendi kendine yetecek, elektriğini kendi üreten, yağmur suyunu toplayan bir şekilde kendim yapacağım. Tabii ki doğal tarım ile kendi yemeğimi de üreteceğim. Bu Kolombiya’da da olabilir, Bolivya’da da, Türkiye’de de. Şu an bunun cevabını bilmiyorum, zaman gösterecek.

140 lira ile dünyayı gezen genç Kutluhan Özdemir 2

Zeynep: “Dünya büyük” derler, sizce gerçekten öyle mi?

Kutluhan: Dünya birçok şey için küçük olabilir ama anlamak, tanımak için çok büyük. Her bir yer köşesinde bir ömür harcayabileceğiniz bir yer.

Zeynep: Son soru… hepimiz  “Ah! bir başımızı alsak da gitsek” deriz ama öyle sanıyoruz ki marifet cesarette bitiyor. Şu an monoton hayata sahip Kutluhan, Gezgin Kutluhan’ı görse ne derdi?

Kutluhan: Yaşadığımız her şey ve her anımız bizi biz yapan temellerdir. “Önceki ben” yaptığı her şeyi bu şekilde yaptığı için “şimdiki ben” burada. Herkes yaptığı seçimlerle kendisini ve kendi hayatını şekillendirir.

140 lira ile dünyayı gezen genç Kutluhan Özdemir 5

Sorunuza net bir cevap verecek olursam: Sanırım hiçbir şey söylemeden yoluma devam ederdim. Şu ana kadar attığım hiçbir adımdan ya da yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Tüm bunlar olmasaydı “ben” olmazdım, fakat belirtmeden de bitirmek istemediğim bir iki nokta var. Şehir hayatı yaşayıp günde sekiz saat bilgisayar başında, işte geçirdiğim zamanlarda, çevrem internet ve sosyal medya ile sarılı iken hayatımın ve düşüncelerimin bu denli kaliteli olabileceğini tahmin edemezdim sanırım. Kendime dair en çok şaşırdığım şey ise aslında ne kadar az şey ile yaşayabildiğim ve tüm evimi bir sırt çantasına sığdırarak aylarca yaşayabildiğim oldu. Dünyada bu kadar iyi insanların olduğunu daha önce tahmin edemezdim. Bazen gerçekten o kadar çok şey vermek istiyorsunuz ki, bazı insanlara para veya materyaller anlamsız kalıyor, kendinizden bir şeyler vermek istiyorsunuz.

Ayda 140 dolar ile dünyayı dolaşan Kutluhan’ı Facebook sayfasından takip etmek ederek maceralarına ortak olabilirsiniz.

SON YAZILAR

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Bu Bir Hikaye Değildir! Bir İkona Veda

“İnsanlar seni üzdüğü için değil, onların seni üzmesine izin verdiğin için yazıyorsun. Fark etmez. Yazıyorsun diye sanma bu sana yetmez. Çek lisanı çek baba, çekelim....

Amacımız Türkiye’deki Dünya Mirası Sayısını Arttırmak !

2010 yılında seyahat etmeyi seven, bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve ilgi alanları yurt içi ve yurt dışında özellikle UNESCO Dünya Mirası alanlarını gezmek...

Aziz Paul Yolu & Hür İnsan Üzerine Şiir

''Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.'' Epiktetos Yaşamın kendisinde umutsuzluk yoktur. Hiç gördün mü umutsuzluğa kapılıp...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol