Okuma süresi: < 1 dakika

Bu genç game boy kamerasına bir telefotografik lens takıyor. Şu telefonlardaki zoom yapmak için kullanılan kamera lenslerini bilirsiniz. Bunu kullanan insanlar gördüm ama ben daha iyisini yapabilirim diye düşündüm.

Tasarımcı Bastiaan Ekeler bir 3D-Yazıcı Lens Adaptörü üretti. Game boyunu bir telefotografik kameraya dönüştürdü. Bu adaptör ona piksel bazlı fotoğraf çekme imkanı tanıyor. 10x zoom ile ay yüzeyi retro ve harika gözüküyor. Aslında bu sadece kamera üzerindeki sensörün büyüklüğünün bir sonucu.

Şurada görebilirsiniz. 1/4 inch’lik bir boyutta.

Yani esas mesele sensörün boyutu, telefondakilere benziyor. Daha küçük oldukça görüntü de kırpılmış gibi oluyor. Game boy kartuşları ilk 90’larda piyasaya sürüldü. Yani usb kablosu taşımıyorlar. Bu durum Ekeler’in çekimlerini bilgisayara aktarmasını zorlaştırıyor. Bu yüzden Ekeler, game boy yazıcıyı yeniden dizayn etti ve sinyalleri yeniden düzenledi. Böylece görüntülerin dijital kopyalarını bilgisayarda yeniden yaratabildi.

Ben sadece denemeye, değişik lensler kullanmaya, farklı çekim konuları bulmaya devam etmek istiyorum. Belki biraz portre ve manzara da yakalayabilirim. Yaratıcı olmayı ve bunun beni nereye götüreceğini görmek istiyorum.

Ekeler adaptörü satmayı düşündüğünü söylüyor. Böylece diğer insanlar da kendi game boylarıyla fotoğraf çekmek için profesyonel lensler kullanabilecek.