Okuma süresi: 2 dakika

Gece ya da gündüz, bu ışıldayan kabin ziyaretçilerine muhteşem bir yıldız haritasının görünmesini sağlıyor!

İngiltere’nin güney kıyısında yer alan büyüleyici sahil kenti Eastbourn, yakında yalnızca bölgedeki muhteşem Victorian otelleri ile değil aynı zamanda Stargazer’s Cabin olarak da bilinen takımyıldızı görüntüleme kabini ile de turistlerin uğrak yerleri arasında olacak.

Londra merkezli tasarım firması George King Architecs tarafından tasarlanan bu yenilikçi kabinin bir yıl içinde yapılması planlanmakla birlikte, küçük kasabanın büyük bir figürü olması hedefleniyor. George King Architects tasarımı “Stargazer’s Cabin”, uluslararası tasarım yarışması “The Huts”da,  önceden tasarlanmış, ikonik plaj kabini tasarımı  kategorisinde altını kaptı.

Kabin, düşük enerji LED ışıklarının monte edildiği lazer kesim denizci türü kontrplak ve PVC kaplama katmanları ile basit bir şekilde ahşap çerçeve yapılarak oluşturuluyor. Fener etkisini yaratmak için, mimarlar ahşap çerçeveye katmanlı bir kaplama ve kulübenin dört bir tarafındaki dış duvarları için de lazer kesim denizci türü kontrplak ekranı keserek görüntüyü sağlıyor. George King, bu ahşap yapılar için su geçirmez bir katmanı ayrıca dahil ediyor. PVC ve iç döşeme arasına yerleştirilen LED ışık parçaları ile Kabin’in ışıldaması sağlanıyor. 

Gece ya da gündüz, bu ışıldayan kabin ziyaretçilerine muhteşem bir yıldız haritasının görünmesini sağlıyor!

Eğik çatı için, tasarım ekibi de her bir paneli lazer kesim kontrplak ekran ile donatarak, doğrudan arkasına tek tabaka aynı yöntemle kaplıyor. Kabinin çatısının bu şekilde inşa edilmiş olması minyatür delikler aracılığıyla kulübenin içinin güneş ışığından yararlanmasına izin veriyor. Daha büyük bir ışık ise çatıda yer alan bacaya gizlenerek sağlanıyor.

Gece ya da gündüz, bu ışıldayan kabin ziyaretçilerine muhteşem bir yıldız haritasının görünmesini sağlıyor!

Tasarımcılar bol ışıltılı kulübenin, masası – sandalyesi, deposu, tuvaleti olan gerçek bir sahil kafesi olmasını öneriyor. Bu küçük kabinin bir fincan kahve yapmak için garip bir yer olacağı kesin ancak kabinden yıldızların ışıldamasını seyretmenin eşsiz bir deneyim yaşatacağını da inkar edemeyiz.

KaynakInhabitat