Okuma süresi: < 1 dakika

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015 kapsamında gösterilecek film, “Coğrafya kaderdir” diyen İbn-i Haldun’u doğrular nitelikte başlasa da bir halkın o kaderi nasıl değiştirebileceğini gözler önüne seriyor. Jeopolitik konumdan dolayı besinlere ulaşımı sınırlı kılan yanlış sistemi bir halkın düzeltebileceğini anlatıyor.

Bununla ilgili gıda aktivisti, yazar ve çevreci Gary Paul Nabhan, sorunun çözümü adına bu konuda bilgi ve deneyim sahibi kişilerle bir araya geliyor. Amerika’da tüketilen gıdanın yüzde 30’dan fazlası Meksika’dan geliyor ve Güney Arizona üzerinden kuzeye sevk ediliyor. Yol boyunca çürüyüp heba olan yiyecekler, sebzelerin tazelikten yoksun ve üstelik halkın bunları normalden pahalıya satın almaları gibi sistemdeki arızalara dikkat çekiyor.

Bu sistemin iyileştirilebilmesi için de Güney Arizona bölgesinin tarımsal mirasını oluşturmak ve korumak adına halk bir araya geliyor. Gıda yetiştirme ve tüketmede yeni bir model oluşturmayı hedefleyen bir taban hareketi izleyeceğiz. Keyifli seyirler.

Man In The Maze 1

Orijinal ismi: Man In The Maze