Okuma süresi: < 1 dakika

Haziran ayı “Dünya Okyanuslar Ayı”, 8 Haziran ise “Dünya Okyanuslar Günü” olarak kutlanır. Google bu seneki (2015) okyanuslar günü için, okyanusların alansal ve tür çeşitliliğini haritalandırabilen ve okyanus tabanının sağlığının gözlemlenebildiği sitesini bilim dünyasına hediye etti.

Okyanuslarımız pek çok tehditle karşı karşıyadır. Okyanus asitleşmesi ve deniz canlılarının tükeniyor oluşu bunlara örnek iken, mercan resiflerinin solması da ciddi bir şekilde çözüm gerektirmektedir. Okyanuslara dökülen tonlarca atık ve kimyasal maddeyi de eklersek, elimizde oldukça kalabalık bir zarar listesi olacaktır.

Google Okyanus Günü 2

Google’ın Street View Oceans sitesi, NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi)’ya dahil olup mercan resiflerinin takibini yürüten XL Catlin Seaview Survey ile ortaklaşa yapılmış bir proje. Sitenin içerisinde en az kırk bölgeden edinilmiş görüntülerin haritalandırılmış hali bulunuyor ve geliştirilmeye açık bir yapıda. Ayrıca bazı yazılımlar kullanılarak, görüntülerdeki türlerin hangi türler olduğunu etiketlemek de mümkün. Site, okyanus tabanında zamanla gerçeklebilecek değişiklikleri gözlemleyebilmek için çok yararlı olacağa benziyor. Ayrıca okyanus altında çekilmiş görüntülerin insanlardaki okyanus sevgisini arttırması bekleniliyor.

Site içindeki Büyük Mercan Resifi‘nde yapılan çekimin görüntülerine bir göz atmak isterseniz, hemen aşağıda bulabilirsiniz. Siteye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Science Alert