Ana SayfaEkolojiEnerjiGüneş enerjisiyle şarj olan Shine uzun pil ömrü ile büyük kolaylık sağlayacak

Güneş enerjisiyle şarj olan Shine uzun pil ömrü ile büyük kolaylık sağlayacak

-

Yeşil buluşları ve tasarımlarıyla ilgi çeken Voltaic Systems tarafından 2004 yılında piyasaya sürülen sırt çantası kadar ses getireceği düşünülen yeni bir ürün tanıtıldı. Güneş enerjisiyle çalışan ve cep telefonu şarjında da kullanılabilen Shine adlı cihaz, uzun şarj ömrü ile benzerlerine fark atıyor.

Güneş enerjisiyle şarj olan ve USB şarjı olarak da kullanılabilen ürünün üretilmesi için çok çaba sarfedildi. Gelişmekte olan ülkelerde, felaketle başa çıkma süreçlerinde ve acil durumlarda oldukça işe yarayacağı öngörülen ve benzerlerinden farklı olan ürün 5 bin mAh’lik (19 Watt saat) güçlü bir pile sahip. USB girişinden ya da 3,5 Watt’lık fotovoltaik güneş panelinden şarj edilebiliyor. Tek bir şarjla 30 saat kullanılabiliyor ve bir cep telefonunu tamamen şarj edebiliyor.

Güneş enerjisiyle şarj olan Shine uzun pil ömrü ile büyük kolaylık sağlayacak

1,3 milyar insanın evinde elektrik yok

Cihazdaki oldukça parlak LED’in üç farklı parlaklık ayarı mevcut. Rahatlıkla taşınabilen cihaz, tamamen su geçirmez ve estetik bir yapıya sahip. Shine, acil durumlar dışında, açık alanlarda, kamp ortamı gibi şebeke dışı elektriğe ihtiyaç duyulduğunda da iyi bir yardımcı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Enerji Erişim Veritabanı’na göre 2014 yılında Dünya’da 1,3 milyar insan evinde elektrik olmadan yaşıyor. Buna ilave olarak 1 milyar insan da elektriğe güvenilir olmayan güç kaynaklarıyla ulaşıyor. Buna rağmen bu topluluklar artan bir oranda, iletişim, hava durumuna ulaşma ve mobil ödemeler için cep telefonu kullanıyorlar. Shine ve benzeri güneşe bağlı çalışan cihazların çevre dostu insanlar tarafından kullanılması kadar, bu ihtiyaç sahiplerine büyük destek sağlaması da olası.

Güneş enerjisiyle şarj olan Shine uzun pil ömrü ile büyük kolaylık sağlayacak

Shine’ın üretimine Kasım 2015’te, satılan ürünlerin adreslere postalanmasına ise 2016 Ocak ayı itibarıyla başlanacak. Satılan ilk seri, 2 bin Shine feneri ve güneş paneli ürünle limitli. Daha sonra ne kadar üretecekleri topladıkları yardıma bağlı olarak belirlenecek. Çalışmayı takdir etmeniz durumunda Kickstarter linkinden destekleyebilirsiniz.

Kaynak: Inhabitat, Treehugger

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol