Hafif ve retro-modern kamp karavanı fark yaratıyor

1722.621

Muhteşem yaz havasının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde çoğumuzun aklında doğayla iç içe olup sessizliğin tadını çıkarabilmek için toparlanıp ormanlık alanlara gitmek var. Çadır kampı çok eğlenceli bir seçenek olsa da bazıları çekme karavanların sağladığı ek konforu tercih edebilir. Ancak arabası küçük olan ve başka bir araç almaya para harcamak istemeyenler için büyük çekme karavanları kullanmak maalesef mümkün değil.

Daha küçük hacimli ve hafif çekme karavanlar da var elbette. Bu retro tarzı sevimli çekme karavanı, Los Angeles merkezli Happier Camper adlı şirket üretiyor; yalnızca 450 kg olması da orta büyüklükteki veya steyşın vagon tarzı arabalarla rahatlıkla çekilmesini sağlıyor.

Happier Camper CH1; fiberglas dış cephesi (kimyasal duyarlılığa sahip diğer cephe malzemelerine ek olarak) sayesinde hafif olmasının yanında, farklı durumlarda kullanmak üzere ayarlanabilen 6,5 metre karelik iç hacme sahip. İçerisinde bulunan ve farklı düzenlemelere olanak sağlayan küp modüller sayesinde çok amaçlı kullanıma uygun.

Bu küpler, sağlam, hafif ve hava koşullarına dayanıklı bir malzemeden yapılmış ve gömme zemin sayesinde yere sabitlenebilir. Böylece LEGO parçaları gibi de ayarlanabilen bir iç mekân yaratılabilir. İç kısma mutfak ve bir çift kişilik bir de tek kişilik yatak; mutfak ve yemek masası, bir de kraliçe yatak; ofis ya da beş kişilik “kocaman bir yatak” sığdırabilirsiniz. Üstelik devasa arka bagaj kapısı sayesinde, yan tarafına bir tezgâh ekleyerek karavanı ticari faaliyetlerinizde (örneğin yemek kamyonu olarak) kullanabilir veya modülleri tamamen dışarı çıkararak motosikletinizi ya da kayığınızı taşıyabileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz.

retro karavan 1“Boondocking” adı verilen taşra kampıyla tüm şebekelerden bağımsız bir eğlence deneyimi yaşamak isteyenler içinse birçok seçenek mevcut: HC1 kamp karavanının yanında kavisli 100 watt güneş paneli ve AGM Derin Döngülü akü, Zamp Güneş enerjisi inverteri ya da bir susuz klozete de sahip olabilirsiniz.

retro karavan 3Bu marifetli kamp karavanı elbette ucuz değil; 16 bin Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu hafif ve retro-modern karavanın en güçlü özelliği ise, diğer kamp karavanlarından farklı olarak içindeki modüllerin o anki ihtiyaca göre içeride veya dışarıda kullanılmasına ya da tümüyle dışarı çıkarılarak karavanın taşıma amacıyla kullanılmasına olanak sağlayan benzersiz ve geniş iç mekânıdır. Happier Camper web sitesinden ya da Tumblr hesabından ürünle ilgili ayrıntılı bilgiye ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Tree Hugger