Günümüzde kullanılan araçların yenilenebilir enerjiye dönüşmesi yaşamı uzatıyor. Yapılan açıklamalara göre ise hava kirliliği kalp krizini tetikleyebiliyor.

Taşıtlarda benzin yerine “yeşil enerji” kullanmak yaşamı uzatıyor. Eğer araçlarda benzin yerine yenilenebilir elektrik enerjisi kullanılırsa hava kirliliği sebebiyle ölen canlıların yüzde 70’inin yaşayabileceği tahmin ediliyor.

Günümüz toplumunun teknoloji kullanım ölçütleriyle oluşan olumsuz nedenlerinin araştırılması ile bulunan bu tahmin, insanların enerjiyi veya teknolojiyi yanlış kullanması sebebiyle ortaya çıkan ölümlerin ne derece azaltılabileceği konusunda yapılan araştırmalar sonucunda bulundu. Ayrıca bu araştırma, benzin yerine doğal gaz kullanımının bile çevreye daha uyumlu olduğunun gözlenmesi ile geliştirildi.

Durumun aksine eğer araçlarda benzin ve benzin çeşitlerinin (etanollü – güvenilir olmayan yağlar) kullanılması hava kirliliğini dört kat daha fazla artırıyor; bu da canlıların ölümünü yüzde 80 daha fazla artırıyor.

Minnesota Üniversitesi Bilim ve Mühendislik Bölümü Başkanı Chris Tessum yaptığı açıklamada, “Bu bulgular uygulanabilirse, çevrede oluşan ulaşım aksaklıkları ve buna bağlı nedenlerle hava kirliliği azalabilir. Doğal gaz ve elektrik enerjisi kullanılabilirse insanlara temiz elektriğin önemini aşılamış oluruz” dedi.

Minnesota Üniversitesi Araştırma Ekibi, ABD’de her yıl 100 bin kişinin hava kirliliğine bağlı sebeplerden öldüğünü söyledi. Hava kirliliği kansere, kalp krizine varacak düzeyde hastalığı tetikleyebiliyor. Uzmanlar, bir an önce harekete geçilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine sahipler.

Tessum yaptığı açıklamada, “Hava kirliliğini önlemek şu anki teknolojiyle gayet mümkün gözüküyor. Ülkeler daha fazla yenilenebilir enerjiye yüklenmeli, ve çevreyi temiz hale getirmeli. Çevre adına yapabileceğimiz ufak adımlar bile ileride bizim yararımıza olacaktır. Dünyanın son yüz yılda gidişatını inceleyecek olursak, şimdiden harekete geçmemiz gerekiyor. Çünkü çok vaktimiz kalmadı. Ayrıca sadece Amerika’da hava kirliliği sebebiyle sadece insanlar ölmüyor. Bu yıl 100 bin insanın yanı sıra 1 milyondan fazla kuş, kedi, köpek yaşamını yitirdi” dedi.