Okuma süresi: 2 dakika

Geleceğe yolculuk filminden bu yana, meraklılarının aklında “Günün birinde gerçekten de hoverboard (havada giden kaykay) üretilecek mi?” sorusu vardı. Hendo şirketi geliştirdiği ikinci nesil hoverboard ile gönülleri fethedecek ürünlerin yolda olduğunu gösteriyor. Arx Pax şirketinin, kaykay üreticisi Tony Hawk ile ortak çalışması sonucu üretilen bu ikinci jenerasyon hoverboard, sınırlı sayıda üretildi ve ürünler Kickstarter destekçilerine gönderildi.

“Manyetik alan mimarisi” teknolojisinin anahtar rol oynadığı cihaz, daha güçlü, daha verimli performans sahibi ve daha dengeli hâle getirildi. En büyük gelişme ise manyetik motorların cihaza eğimli olarak yerleştirilmeleri; böylece binen kişi ağırlığını farklı şekilde yükleyerek cihazı yönlendirebilecek. Arttırılmış pil ömrü, daha önceki gürültünün kaldırılmış olması, USB bağlantısı, arttırılmış çekme ve control performansı, güvenlik için kablosuz açma kapama özellikleriyle ikinci versiyon, ilk versiyonunundan oldukça farklı. Ayrıca, ilk versiyondaki mevcut geniş yüzey daraltılarak, ağırlık merkezini dengeli dağıtmak mümkün kılınmış, dolayısıyla bu versiyonda dengede durmak daha kolay. Cihaz bu üretimde, tutma bandı ve kaykaya oldukça benzer yapısıyla sunuluyor.

Hendo ikinci nesil hoverboardunu uretti (3)

Arx Pax’ın ortaklarından Jill Henderson, “İkinci jenerasyon güçlendirilmiş motorlarla, insanların ve eşyaların taşınmasında yeni olasılıklar yaratıldığını” dile getiriyor ve zeminden bağımsız hareket özelliği sebebiyle, teknolojinin deprem bölgelerinde farklı uygulama potansiyelleri sunduğu düşünüyor. Öte yandan, bu teknolojinin geleceğin araba tasarımlarını da değiştirebileceği düşünülüyor.

Üretilen bu ikinci nesil araç, gelişimde önemli bir aşama olarak kabul ediliyor. Bir yandan bir sonraki nesili merak ederken, bir yandan da bu ve benzeri cihazların gelecekte nasıl bir öneme sahip olacakları merak ediliyor. Belki de günün birinde hoverbord’lar bisikletler kadar yaygınlaşacak, araçlar tekerleksiz manyetik sistemlerle çalışacak…

Hendo hoverboardun ilk versiyonu

Kaynak: The Verge, Phys