Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil PolitikaZADistler COP 21'deki "kapitalist haydutların" söylemlerine karşı Paris'e yürüyor

ZADistler COP 21’deki “kapitalist haydutların” söylemlerine karşı Paris’e yürüyor

-

Fransa’da ekoloji mücadelesi sürdüren mis kokulu direnişçiler, ZADistler; insana, hayvana ve yeryüzüne özgürlük için Paris’e, COP 21’e karşı yürüyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te 190’dan fazla ülke temsilcisinin bir araya gelip en kısa ve net şekilde, dünyanın geleceği hakkında konuşacağı COP 21 ekoloji temalı olsa da pek çok ekolojistin kuşkuyla yaklaştığı bir toplantı. Bu bağlamda ZADistler de sessiz kalmadı. Fransa’nın güneyindeki Sivens barajı inşaatına karşı direnirken kolluk kuvvetleri tarafından öldürülen Remi Fraisse‘den Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybedenlere kadar pek çok insanın sebebi de COP 21’de buluşacak devletler ve onların politikaları değil mi zaten?

(Fotoğraf: Sadık Çelik)
(Fotoğraf: Sadık Çelik)

Fransa’nın “zad otonomlarından” bisikletlerle ve yaya olarak yola çıkan ZADistlerden biri, Türkiye’li göçmen aktivist Sadık Çelik, kimi yerlerde polis engellemelerine rastlasalar da Paris’e doğru yol almaya devam ettiklerini belirtti. Asıl konvoyun Notre Dames De Landes otonomundan beklendiğini bildiren Çelik, traktörlerle ve bisikletlerle yola çıkılacağını ve Paris’teki büyük buluşmada da yer alacaklarını söyledi.

FRANSA’DA ÇEVRE İÇİN DİRENENLER: ZADİSTLER

Sadık Çelik ZADistlerin programını şu sözlerle özetledi:

“COP 21’i organize eden dünya kapitalist haydutlarının ekosisteme dair sahte vaadlerle dolu söylemlerinin tersine, ZADistler sürdürülebilir ekosistem için alternatif başka bir dünyanın yaşam deneylerini ve mücadelelerini anlatacaklar. Kapitalizmin sürdürülebilir ekosistemin önünde ne kadar büyük bir engel ve tehlikeler içerdiğini; dünyamızın doğal yaşam kaynaklarını endüstriyel aygıtlarıyla ve militarize güçleriyle nasıl talan ettigini vs. anlatacaklar. Dahası, sürdürülebilir, alternatif başka bir dünya için bu kapitalist haydutlara karşı topyekûn mücadelenin öneminden ve dayanışmadan söz edecekler… ‘zad partout! (zad her yerde!)’ diyecekler.”

COP 21; Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCC)

Paris’te yapılması planlan COP 21 kararı, Peru’nun başkenti Lima’da gerçekleştirilen 20’nci Taraflar Konferansı’nın sonunda çıktı. Taraf ülkelere karbon emisyonunu azaltmaları konusunda geniş yelpazeli bir çağrı niteliğindeki Lima Çağrısı (Lima Call for Climate Action) kapsamında küresel sıcaklık artışının 2 derece ile sınırlandırılması için karbon yükünün ülkelere paylaştırılmasına yönelik sözleşmeyle (Paris COP 21) yeni bir dönemi başlatma hedefi gündeme alındı.

SON YAZILAR

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...

Tebrikler Başkan! Çağın %5 Gerisinde Kaldınız

Adalar'da 81 At Katledildi Adalar’da fayton zulmü bitmek bilmiyor. AKP’li belediyecilerin belirli aralıklarla söz verip rant için sonlandırmadığı atlı faytonculuk yıllardır Adalıları, hayvan hakları savunucularını ve...

Yeni yerli milli müşterekler: Millet Bahçeleri

Müşterek kısaca paylaşılan ortak zenginlik anlamına gelmektedir. Bu ortak zenginlik sadece doğal kaynaklar olan su, toprak, havanın yanı sıra insan yaratıcılığının eserleri olan parklar, altyapı,...

8 Eylül’de iklim için ses ver!

"İklim hareketinin sesi yerelden yükselir" sloganıyla, dünyanın dört bir yanında, 8 Eylül'de "İklim İçin Ses Ver!" diyoruz. 12 -14 Eylül'de Kaliforniya Valisi Jerry Brown'ın çağrısıyla Kaliforniya'da...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol