Okuma süresi: 3 dakika

Kremler, spreyler,  haplar ve tuhaf karışımlar… Sürekli dandik kanallarda çıkan ilgili reklamlar, adım başı aktarlarda rastladığımız o köşedeki kutular, internet sitelerinde en çok satılanlar listesinde hep bir numaralar; Türk erkeğinin yaygın cinsellik sorunu nedir acabanın günlük hayat içinde gözlem yoluyla okuması bize cevabı da dürüstçe veriyor gibi…

Bu sorunun ciddi bir piyasası var;

Kimsenin ürünü için “bu gerçek çözüm değil”, “uzun vadede zararlı” ya da “falanca TV/Radyo’ya o kadar reklam da verdik ama kardeşim bir naneye yaramıyor aslında” demesini beklemek akla pek gerçekçi gelmiyor.

Ancak fazlaca iyimser yaklaşırsak bu ürünler belki şu işe yarayabilir; oral yolla alınan haplar ve macun için hiçbir işinize yaramayacak enerji artışı ve plasebo etkisi ve dışardan uygulanan sprey ya da kremler için uyuşmanın etkisiyle karşılıklı ne yapıyor olduğunu hissedememenin ürünü bir sonuçsuzluk ve boşalamama.

İşin acı kısmı bu uyuşturma etkili kremler sadece sizin değil partnerinizin de vajina kanalını uyuşturacak ve muhtemelen sizin için seksin daha da keyifsiz, yavan bir oyun alanı olmasına neden olacak.

Daha da vahimi ise çarpıcı bir vaka örneği olsun, vahameti ortaya koysun; krem faktörünü yok sayıp oral seks yapan ve gece vakti “Doktor bu ne, yüz kaslarım tutmuyor!?” deyip telefona sarılanlar bile var. Siz buradan pay biçip bu birliktelikten ne gibi bir verim alınır sorusuna geri dönmek üzere es koyun.

Şimdi gelelim “Nedir, neden olur, bizi niye bulur, çözüm yolu var mıdır?” kısmına.

Tıp literatürüne 1887’de Gross tarafından yapılan araştırmalar ile kazandırılan bu işlev bozukluğu muhtemelen insanlık tarihi boyunca farklı yaygınlık oranlarında da olsa vardı.

Tıpkı Trotula tarafından İlk kez 1547’de isimlendirilmeksizin tarif edilmiş, terimi ise 1862 yılında ilk kez Sirns tarafından kullanılmış bir diğer cinsel işlev bozukluğu Vajinismus gibi. Vajinismus hakkında merak ettikleriniz varsa ilgili yazıma internette aratarak, sitem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Erken boşalma nedir kısmına gelecek olursak;

Ortak otoritelerce kabul edilen tanım “Penisin vajene girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı cinsel uyarı ile kişinin denetimi olmaksızın boşalması” olarak karşımıza çıkıyor.

Ruh sağlığı uzmanları için verilen meslek içi eğitimlerde ise ülkemizdeki görülme sıklığıdan “1/3’inde var” şeklinde bahsederek yaygınlık oranına dair bir ünlem bırakılıyor.

Cinsel yanıt döngüleri bozulan, bu cinsel işlev bozukluğundan muzdarip kimselerin uyaran eşikleri ise çok düşük;

Öyle ki vajinaya girmeden boşalıp yumuşayan ve ilişkilerinde sorun yaşamaya başlayanlar, ayrılanlar ya da çeşitli savunma mekanizması geliştirmeye mecbur kalanlar var.

Bu durumlarda orgazm ise bir köy ama uzakta. Bu rahatsızlıktan muzdarip kimseler maalesef boşalmalarına rağmen gerçek orgazma ulaşamıyor, yaşadıkları orgazm ise literatürdeki “yalancı orgazm”a denk düşüyor.

Tabii bu işlev bozukluğunun da aşamaları var, herkes için “saniyesinde geliyorum”dan bahsetmek söz konusu değil. Aşamalar ileri, orta, iyi gibi devam eden şekilde sınıflandırılıyor. Normal boşalma süresi ise ancak 7 dk. ve üzeri için konuşulabilir. Bazı uzmanlar 5 dakika için de kabul edilir hükmü vermekte, bunu da belirtelim.

Nedenleri ise iki temele dayanıyor, ya biyolojik kökenli ya da psikolojik.

Psikolojik olarak nedenler biyolojiklere nazaran çok daha çeşitli, ergenlikte yanlış mastürbasyon geçmişi, çözümlenemeyen bazı duygu lotları, aile yapısı, ilişkide çatışmalar, odipal çatışma, abartılı beklentiler, mevcut ruhsal sağlığa dair sıkıntılar ve pek çok diğer dinamik için konuşabiliriz.

Velhasıl yaşayan insanı yarım kalmışlık hissi, suçluluk, utanç, içe kapanma, kendine ve karşıdakine dair duyulan hayal kırıklığı, partnerle cinsel eylemden mümkün olduğunca kaçınma gibi çıkmazlara gebe bırakan bir konu erken boşalma.

Çözüm yolu ise yaşarkenki gibi dikenli değil, aksine basit. Başlamaya niyet etmek ve gerçek ilgili uzmanından randevu almak.

Tedavi için ne kadar erken o kadar iyi diyebiliriz, her gece yatağa girerken ilişkideki yük omuzlarınıza biraz daha fazla binmesin, bu yük sizi bunaltıp içinizde öbekleşerek, sizin tarafınızdan atılan kişiliğinize dönük yaralayıcı oklara dönüşmesin.

Ayrıca pek çok safsata yöntemden medet ummak, gerçek çözüme giderken motivasyonunuzu düşürüyor, sizi tüketme ihtimalini de sipariş verdiğiniz paketle birlikte yanında getiriyor. Kalıcı tedavi ve çözüm sunmayan bu denemeler sorunun zihninizde hep halledilemeyen bir mesele olmasına ve sürekli bu soruna dair umutsuzluk içinde, stres yükü altında olmanıza neden oluyor.

 Vaziyet böyle olunca içinde ne olduğu belli olmayan tuhaf tuhaf şeyleri içmek hem akıl kârı hem de sağlık dostu değil.

Peki, çözümü nerede aramalıyız?

Gittiğiniz kişinin başınıza sonsuz olasılıkta iş açma potansiyeli olan, sizinle ilgili olmadık alanlarda başı boş dolaşıp vakit tüketen, etik değerler bağlayıcılığı olmayan, motivasyonunuzu sömürecek eğitimsiz bir şarlatan değil; gerçek bir ruh sağlığı uzmanı olması cinselliğiniz için hayati derecede önemli.

Bunun için psikiyatr ve psikologların bu alan ile ilgili meslek içi ilgili kurumlardan eğitim alan ilgili uzmanlarına güvenerek başvurabilirsiniz.

Güvenilir ve sağlıklı ellerde olduğunu bilmek tedavi alan kişiyi soru işaretlerine de gebe bırakmaz, destekler.

Sağlıklı günler dilerim.

*Değinmediğim “erken boşalmanın biyolojik sebeplerini” merak ediyor ve bir yol haritası çizmek istiyorsanız Google‘layabilir, bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.