Kadınlardan oluşan bir güvenlik timi, Hindistan’ın sokaklarında tacizci avına çıkacak.

Yeni Delhi’de sık sık gündeme getirilen ve kamuoyunca iyi bilinen tecavüz saldırılarından sonra emniyet müdürleri, özellikle dövüş sanatlarında eğitim görmüş ve tamamı kadınlardan oluşan ekipler kurmaya karar verdiler. Artık kötü davranışları hoş görmeyeceklerini belirten lider Bharti Wadhwa, “Önce basit bir ıslıkla başlayan bir eylem, işi tacize ve daha sonra da tecavüze kadar götürebiliyor. Bu tarz maskaralıkların suyunu baştan keseceğiz” dedi.

Hindistan kadın polis timi

Aylar süren toplantılardan ve tartışmalardan sonra, kadınlar artık hazır. Üniforma yerine rahat kıyafetler giyen kadınlar; birkaç ay içerisinde kalabalık otobüs ve metro istasyonlarında, üniversite çevrelerinde ve kadınların fazla olduğu diğer alanlarda konuşlanacaklar.

Korkusuz ve korku duyulan

Polisleri eğitirken kendini fazlaca sorumlu hissettiğini belirten antrenör Vishal Jaiswal, “Görevim, onları Charlie’nin Melekleri yapmak. Korkusuz ve korku duyulan…” diye gülümseyerek belirtiyor.

2014 yılında, sadece Delhi’de polise bildirilen tecavüz sayısı 2 bin 69. Bir önceki yıla göre yüzde 31.6’lık bir artış yaşandı. Son derece ataerkil bir toplumsal yapıya sahip olan Hindistan’da, kadınlar tecavüzden sonra yaftalandıkları ‘namus lekesi’ne karşın sessiz kalmak yerine, git gide artan sayılarıyla ortaya çıkıyorlar.

Kadın karate birimine tam destek veren Delhi Emniyet Müdürü Bhim Sain Bassi, 2013’te göreve başladığından beri kadın güvenliğini ilk sırada tutuyor. Polis radyosunda ‘Charlie Papa’ olarak bilinen Bassi, “Genç kadınlar kesinlikle bilmeliler ki; bu koruyucu melekler onları her şartta kollamak için varlar” diye belirtti.

Hindistan’da artan tecavüz olaylarına karşı yaratılan çizgi roman Priya’s Shakti ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Business Insider
Başlık Görseli: © AFP, Rebecca Conway