Ana SayfaYaşamKadınHindistan'ın artan tecavüz olaylarına karşı yeni silahı

Hindistan’ın artan tecavüz olaylarına karşı yeni silahı

-

Kadınlardan oluşan bir güvenlik timi, Hindistan’ın sokaklarında tacizci avına çıkacak.

Yeni Delhi’de sık sık gündeme getirilen ve kamuoyunca iyi bilinen tecavüz saldırılarından sonra emniyet müdürleri, özellikle dövüş sanatlarında eğitim görmüş ve tamamı kadınlardan oluşan ekipler kurmaya karar verdiler. Artık kötü davranışları hoş görmeyeceklerini belirten lider Bharti Wadhwa, “Önce basit bir ıslıkla başlayan bir eylem, işi tacize ve daha sonra da tecavüze kadar götürebiliyor. Bu tarz maskaralıkların suyunu baştan keseceğiz” dedi.

Hindistan kadın polis timi

Aylar süren toplantılardan ve tartışmalardan sonra, kadınlar artık hazır. Üniforma yerine rahat kıyafetler giyen kadınlar; birkaç ay içerisinde kalabalık otobüs ve metro istasyonlarında, üniversite çevrelerinde ve kadınların fazla olduğu diğer alanlarda konuşlanacaklar.

Korkusuz ve korku duyulan

Polisleri eğitirken kendini fazlaca sorumlu hissettiğini belirten antrenör Vishal Jaiswal, “Görevim, onları Charlie’nin Melekleri yapmak. Korkusuz ve korku duyulan…” diye gülümseyerek belirtiyor.

2014 yılında, sadece Delhi’de polise bildirilen tecavüz sayısı 2 bin 69. Bir önceki yıla göre yüzde 31.6’lık bir artış yaşandı. Son derece ataerkil bir toplumsal yapıya sahip olan Hindistan’da, kadınlar tecavüzden sonra yaftalandıkları ‘namus lekesi’ne karşın sessiz kalmak yerine, git gide artan sayılarıyla ortaya çıkıyorlar.

Kadın karate birimine tam destek veren Delhi Emniyet Müdürü Bhim Sain Bassi, 2013’te göreve başladığından beri kadın güvenliğini ilk sırada tutuyor. Polis radyosunda ‘Charlie Papa’ olarak bilinen Bassi, “Genç kadınlar kesinlikle bilmeliler ki; bu koruyucu melekler onları her şartta kollamak için varlar” diye belirtti.

Hindistan’da artan tecavüz olaylarına karşı yaratılan çizgi roman Priya’s Shakti ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Business Insider
Başlık Görseli: © AFP, Rebecca Conway

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol