Okuma süresi: 2 dakika

Artan tecavüz olayları ve kadına yapılan saygısızlıklar sebebiyle Hindistan’da başlayan başkaldırı, yeni meyvesini bir çizgi roman olarak verdi. Tanrıça Parvati’den aldığı güçle, kaplanına atlayan tecavüz mağduru genç kadın Priya’nın, dünyayı değiştirme yolundaki maceraları yeni nesil Hint kadınlarına ışık olacağa benziyor.

Yıl 2012, 23 yaşında tıp öğrencisi genç bir kadın, yanında bir erkek arkadaşıyla otobüsle seyahat ediyor. Yer ise Hindistan Güney Delhi. Otobüste kendisi, arkadaşı ve şoförle birlikte erkek demeyi yakıştıramayacağım beş kişi daha var. Yolculuk sürerken bakışlar kızı rahatsız ediyor. Bakma diyemiyor, adamlar gözleriyle genç kadını soyarken… Yanında bir erkek olduğu için içini ferah tutmaya çalışıyor. İhtimal de veremiyor belki, işlerin hissettiği kadar vahşi bir yere varabileceğine. İnsanların bu kadar kötü olabileceklerine henüz şahit olmadığı, hâlâ iyiliğe inandığı bir yaşta…

Sonra film kopuyor. Otobüs sapa bir yola saptığında ve otobüstekilerin bakışları iyice değiştiğinde, genç kadına yapacak hiçbir şey kalmıyor. Şoför de dahil aralarında 18 yaşın altında bir kişinin de olduğu altı kişi, önce genç kadının arkadaşını döverek etkisiz hale getiriyorlar, sonra da kadına defalarca tecavüz ediyorlar. Elbiseleri parçalanırken bağırdığında, ağzından akan kan koltuklara desen oluyor. Hayatında şeytanı hiç bu kadar yakından görmemiş genç kadın, korkudan bitap halde bayılıyor. Bütün değerleri aşağılanmış bir şekilde yolun kenarına atılıyor. Daha sonrasında ise boğazlanmış küçük bir kedi gibi son nefesini veriyor.

Olayın buradan sonrası, Hindistan’da belki de bir dönüm noktası oluyor. Suçlular yakalanıp idam cezasına çarptırılıyorlar ve halk dalga dalga ayaklanıyor. Devlet, kadınların haklarını korumak için yasal düzenlemeleri sıkılaştırma yoluna giderken, ülkenin ileri gelen isimleri de kadınlara yapılan bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak için kolları sıvıyor.

2012 yılında Hindistan'ın başkenti Delhi'de düzenlenen tecavüz karşıtı protestolardan bir görüntü.
2012 yılında Hindistan’ın başkenti Delhi’de düzenlenen tecavüz karşıtı protestolardan bir görüntü.

Film yapımcısı ve aynı zamanda Rattapallax film şirketinin kurucusu olan Ram Devineni de bu konuda bir şeyler yapmak istemiş ve çizer Dan Goldman ile bir araya gelerek Priya’s Shaktiyi ortaya çıkartmış. Çizgi kahraman Priya da 23 yaşındaki genç kadın gibi ilk önce tecavüze uğruyor. Daha sonrasında ise ailesinin yanına gidiyor fakat ailesi, tecavüzcüleri suçlayacağına genç kadını aşağılıyor ve suçun kendisinde olduğunu söyleyerek Priya’yı evden kovuyor. Çaresizlik içerisindeki Priya’nın ağlayışını duyan Tanrıça Parvati, Priya’ya kendi gücünden bahşediyor. Zaten “Shakti” sözcüğü Sanskritçe’de kadının ilahi gücü manasına geliyor. Kaplanına atlayan Priya daha sonrasında köy köy gezerek kız çocuklarının okumasına, kadınlara yapılan şiddete karşı ayaklanılmasına ve kadına saygının artmasını sağlıyor.

Priya's Shakti
Priya’s Shakti

Devieni çizgi roman hakkındaki görüşlerini şöyle belirtiyor, “Tecavüz hakkında olsa da, hikâyeyi keyifli bir hale getirmeye çalıştık ve ataerkil yargıların yıkılmasını amaçladık. Genç okuyucular için mükemmel bir hikâye oldu. 15 dakika içerisinde okunabiliyor ama verdiği mesaj akıllara kazınıyor ve mesajların etkisi yer ediyor.”

Rattapallax ayrıca okuyucularından Priya ile bir fotoğraf çektirip, #standwithpriya etiketi ile sosyal medyaya atmalarını ve bu sayede kadına uygulanan şiddetin karşısında olduklarını göstermelerini istiyor. Bu hareketi kadınları korumak için kurulmuş Apne Aap Women Worldwide sivil toplum örgütü ile birlikte yürüten Rattapallax, bunu dünyaya yayılan bir kadına saygı hareketi olarak görmeyi umut ediyor.

Priya’s Shakti’nin internet sitesi için tıklayınız.