İsveç‘in güneyinde yer alan ve üçüncü büyük şehri olan Malmö‘nün Kopenhag ile arası sadece 30 dakika. Sjælland adasını İsveç’ten ayıran Øresund köprüsü iki ülke arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Malmö günler geçirmek için oldukça küçük bir şehir. Kopenhag şehrine yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı öneririm.

Birbirine çok yakın şehirler olsa da Malmö’de Danimarka Kronu kabul edilmiyor, isveç kronu ya da kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Gustav Adolfs Torg, Lilla Torg ve Stortorget olmak üzere Malmö’de başlıca üç ana meydan bulunuyor.

Stortorget ise içlerinde en büyük olanı. Bu meydanda  Apoteket Lejonet tarihi eczanesi ve Södergatan caddesi üzerinde birkaç orkestra heykeli ile kral 5. Karl Gustav’ın büyük bir heykeli bulunmakta.

Küçük meydan anlamına gelen Lilla torg ise daha çok butik ve mağazaların bulunduğu bir alan.

Tren istasyonundan indiğimizde çok uzakta kalan İsveç‘in en yüksek binası Turning Torso’yu görebiliyorsunuz.

Malmö, küçük, sevimli ve huzur dolacağınız bir şehir. Her ne kadar göçmen sayısı bu şehirde epey artmış olsa da, sizi rahatsız edecek bir durumla karşılaşmanız çok düşük. Hava kararmaya başladığında yoldan geçen insanların sayısı epey azalmakta, adeta terkedilmiş bir şehir havası vermekte.

Malmö boyut olarak biraz bana Bologna’yı andırdı. 1 günde kolayca gezilebilir, birkaç gün geçirilerek huzurlu bir tatil yapılabilir, sıkıldığınızda trene atlayıp başta Kopenhag olmak üzere, Lund, Helsingborg gibi etrafındaki birçok şehri gezebilirsiniz.