Ana SayfaGüncelAlıntıİzlanda, kripto para madenciliği yüzünden enerji krizi ile karşı karşıya!

İzlanda, kripto para madenciliği yüzünden enerji krizi ile karşı karşıya!

-

Kripto para madenciliği yüzünden enerji yeterliliği konusunda sıkıntı yaşayan İzlanda, madencilik tesislerinden vergi almayı planlıyor.

340 bin nüfusu ile küçük bir ada ülkesi olan İzlanda, enerji ihtiyacının neredeyse tamamını yenilenebilir enerji ile karşılamasına rağmen enerji konusunda hiçbir sorun yaşamayan bir ülke. Yani en azından kripto para madencileri ülkeyi işgal edene kadar öyleydi.

Ülkenin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklar ile karşılaması nedeni ile enerji çok ucuz. Ayrıca nüfusun azlığına paralel olarak fiber altyapının son derece kaliteli olması da ülkede oldukça hızlı ve stabil bir internet ağı olmasını sağlıyor.

Enerjinin ucuz, internetin ise süper hızlı olması İzlanda’yı kripto para madencileri için bir cennet haline dönüştürüyor. Fakat dijital de olsa bir endüstri bir kara parçasını işgal ettiğinde mevcut tüm düzeni alt üst edebiliyor.

Kripto madencileri tarafından adeta sömürülen İzlanda’da enerji tüketimi kritik bir eşiğe gelmiş durumda. Öyle ki yakında kripto para madenciliği için harcanan enerji, vatandaşların evlerde harcadığı enerjiyi geride bırakacak.

İzlanda’da kripto para madenciliği için harcanan enerji, her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. Ülkenin kripto para madencileri için sağladığı avantajlar, para avcılarının ülkenin düzenini hiçe sayarak sürekli olarak madencilik tesisi açmalarına neden oluyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İzlanda Pirate Parti üyesi Smari McCarthy, ‘’Normal koşullarda İzlanda’da bir değer üreten şirketler, devlete belli bir miktar vergi ödüyor. Ancak bu şirketler bunu yapmıyor ve biz de kendimize ‘Acaba vergi almalı mıyız?’ diye sormadan edemiyoruz.’’ dedi.

SON YAZILAR

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

Görünmezliğin ötesinde: Büyük doğu Japonya afeti ve Kuzeydoğu Japonya’da LGBT’ler

11 Mart 2011'deki Büyük Doğu Japonya Afeti, birçok insanın ölümüne neden oldu. Çok sayıda mülke zarara verdi ve bir o kadar da topluluğu yerinden etti....

“çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi yeniden kapılarını açıyor

17 Mayıs Derneği'nin İklim Çalışmaları programı kapsamında, 12 Ocak 2023 Perşembe günü saat 19:00’da "çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler" isimli sergisi yeniden kapılarını açıyor! 28-29 Ekim 2022 tarihlerinde, çeşitli...

Kadın Hakemler ve Ayrımcılık Üzerine

Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da birçok ayrımcılığa uğruyor. Bazı mesleklerin kadınlar tarafından yapılamayacağı inancından, eşit ücret alamamaya kadar birçok ayrımcılık, günümüzde...
BilimFaresi
BilimFaresi
Bilimsel haberler ışığında evreni ve yaratılışı daha da iyi tanımaya çalışıyorum. Bilgileri paylaşmaya, ışığı ve kelamı taşımaya niyetiyle oluyor her şey.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol