Journey to Dreams (Hayallere Yolculuk) belgeselinin ilk bölümü yayınlandı

901
Journey To Dreams (Hayallere Yolculuk)

Gazeteci, belgesel yapımcısı ve yazar Hasan Söylemez, altı ay önce Kazablanka’dan bisikletiyle çıktığı Afrika yolculuğunda çektiği Journey to Dreams (Hayallere Yolculuk) belgeselinin ilk bölümünü yayınladı.

Afrika’nın elli dört ülkesine yapacağı yolculuğun 3 bin 200 kilometresini geride bırakan Hasan Söylemez, belgeselin 20 dakikalık Morocco (Fas) bölümünü Youtube kanalından takipçileriyle paylaştı. Fas’ta bin 900 kilometre pedal çeviren Söylemez, bu mesafenin bin 400 kilometresini çölde geçirdi. Afrikalı insanların en büyük hayallerini yazı, fotoğraf ve video ile kayıt altına alan Söylemez, bu hayalleri yorumsuz ve sansürsüz bir şekilde belgeseline aktarıyor.

“Bisikletle Afrika yolculuğumun ilk bin kilometresini Batı Sahra’da çölde bitirdim.”

“Afrika’nın Hayal Arşivi”

Belgeselin yayınlanan ilk bölümünde Afrika’nın bir hayal arşivini oluşturacağını belirten Söylemez, bir yazısında: “Hayaller, geçmişten ve yaşanılan hayattan ipuçları verir. Bir insanı, ülkeyi tanımak istiyorsak hayallerini de sormamız gerekir. Anlatılan hayaller, her ülkenin sosyolojisi ve psikolojisini yansıtır. Hayaller, umuttur, dayanma gücüdür ve geleceği şekillendirir. Bisikletle Afrika yolculuğumda insanlara hayallerini soruyorum. Çünkü Afrika’yı Afrikalının hayalleriyle tanımak istiyorum.” diyor. Hasan Söylemez 54 Afrika ülkesine yapacağı turu 60 bin kilometre pedal çevirerek en az üç yılda tamamlamayı düşünüyor.

“Tiznit, Fas’taki en sevdiğim şehirlerden biri! Bu fotoğrafı çekmek için bir saat bekledim.”

Afrika yolculuğu Söylemez’in bisikletiyle çıktığı ilk yolculuk değil. Daha öncesinde banka kartlarını kırıp kalan son parasını da çocuklara dağıttıktan sonra bisikletiyle sekiz ayda on bin kilometre pedal çevirerek Türkiye turunu tamamlamıştı.

Söylemez, bu yolculuklarından anılarını www.hasansoylemez.com sitesinde yayınlıyor. Ayrıca Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarından da eş zamanlı olarak Afrika yolculuğundan fotoğraf, yazı ve videolar paylaşıp adeta takipçilerine de bu seyahati yaşatıyor.

“Atlas Dağlarının son yamacını da tırmandım. Bugün 20 km bisikleti hep ben taşıdım. “

Söylemez, tek başına çıktığı Afrika yolculuğunda kilometrelerce pedal çevirmekle kalmıyor ayrıca Afrikalıların hayallerini dinleyip belgeliyor, anılar biriktiriyor ve belgeselin teknik işleriyle de kendisi ilgileniyor. Journey to Dreams (Hayallere Yolculuk) belgeselinin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Hasan Söylemez’in daha önce de söylediği gibi; onun yaptığı bir Into the Wild değil, Into the Life