Okuma süresi: 2 dakika

Dün Kadıköy Rıhtım’da HDP’lilerin tutuklanmasını protesto etmek için toplanan gruba yapılan polis müdahalesinin boyutları gece ortaya çıktı. Kadıköy İskele Polis Merkezi’nde gözaltında tutulan yaklaşık 20 kişinin tamamı işkence gördüğünü bildirdi. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın eline vuran polislere tepki gösterirken dayakla gözaltına alınan oğlu Muhammed Cihad Saatçioğlu’nun emniyette de ağır işkenceye uğradığı, omurga bel kısmının kırıldığı ve vücudunun her yerinde darp izleri olduğu gece sosyal medyadan duyuruldu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya basına verdiği demeçte “Hükümet demokrasi masalı anlatırken tüm cezaevlerinden 2 yıl önce inanamayacağımız işkence haberleri geliyor. Milletin iradesi ve muhaliflerin sesi yok sayılıyor” dedi. Muhammed Cihad Saatçioğlu ise sabah saatlerinde “Diz çöktürerek bekletme ve hatta duvardan duvara vurma gibi işkenceler gördük. Bu saatten sonra korkacak hiçbir şey kalmadı” açıklamasını yaptı.

Muhammed Cihad dün gece gördüğü işkencenin ardından önce Kadıköy Numune Hastanesi acil servisine, ardından aynı hastanenin Beyin Cerrahi Servisi’ne yatırıldı. Baygın geldi, hastane emekçileri tarafından ayıltıldı. Sosyal medyada işkencenin fotoğraflarla ve #KadıköyEmniyetteİşkenceVar hashtag’iyle yayılması üzerine Muhammed Cihad’ın “kaçmaması için” hastane koridorunda nöbet tutan polisler önlemlerini sıklaştırdı. Savcılıktan gelen yeni emiri gerekçe gösteren polisler sabaha karşı ziyarete gelen insanları Muhammed Cihad’a yaklaştırmadı, iki dakika uzaktan bakıp gitmelerini istedi.

Anne Hüda Kaya, “Savcılık yaklaşmama emri verdi” diyen polislere “Savcılık kendi pisliğini temizlemeye çalışıyor!” diye tepki gösterdi. Polislerin hasta yatağına kelepçelediği Muhammed Cihad için hastane doktorları bugün öğleye kadar müşahade kararı aldı. Bugün öğlen saatlerinde gelen polisler önce avukat yokken “sağlık durumum iyi” diye başlayan ifade imzalatmaya çalıştı; ardından avukat eşliğinde işkence polis kayıtlarına geçti. Gözaltında işkence gören diğer 19 kişi ise sosyal medya çalkalanınca gece apar topar Göztepe Karakolu’na götürüldü. Sabah ise çevik kuvvet eşliğinde sağlık raporu için tekrar Numune’ye getirildi ve hastane işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi.

Muhammed Cihad’a hastanede refakat eden annesi ve kardeşleri dünden beri yaşadıkları dehşeti anlatmakta zorlandı. HDP’lilere yönelik operasyonlara karşı Kadıköy Rıhtım’da düzenlenen kadın eylemine önce polislerin, sonra Rıhtım Polis Karakolu önünde beklerken faşist bir grubun saldırdığını, faşistler saldırırken polislerin saldırıyı önlemek yerine yine onlara saldırdığını belirten aile, hastanede de polislerin gece boyunca üç defa kalabalık bir ekiple gelerek Muhammed Cihad’ı emniyete geri götürmek istediğini, doktorun buna izin vermediğini anlattı.

Muhammed Cihad bugün öğleden sonra “bozkurt tişörtlü birini darp ettiği” gerekçesiyle oturamaz haldeyken korse ve sandalye ile hastaneden İstanbul Anadolu Adliyesi’ne götürüldü. Ailenin aktardığına göre polisler yoldan geçen insanları “Hainleri, teröristleri getirdik!” gibi söylemlerle tahrik etti. Muhammed Cihad’ın sağlık durumu hastaneye ilk geldiği ana kıyasla iyi olsa da yürüyemez haldeyken adliyeye taşınması ve an itibarıyla avukatsız olması aileyi endişelendiriyor.

Hazırlayan: Güray Tezcan