Kamp ateşinde su kaynatmaya çalışmış olanlar için taşınabilir ocaklar sezonluk kampçılara göre gayet pratik gibi görünebilir ama sadece evinizde bulunan araçlar ve bir çift konserve kutu ile kendi kamp ocağınızı yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Hem bu şekilde konserve kutularını da geri dönüştürerek değerlendirmiş olursunuz. Kamp yapmayı seven arkadaşlarınıza kendi yaptığınız kamp ocağını da hediye edebilirsiniz.

Malzemeler:

100 mm ve 75 mm iki adet kapalı konserve kutu, 1/8 ve 3/8 matkap ucu, teneke makası, eğe, matkap, konserve açacağı.

Yapılışı:

• Büyük olan teneke kutunun kapağını çıkarmakla başlayın. Kutunun üst kenarlarının da kapakla birlikte olması gerek. Bunun için konserve açacağının dişlileri aşağı gelecek şekilde kutunun kenarlarından kesmelisiniz.

• Küçük kutuyu, çıkardığınız kapağın üstüne koyup ortaladıktan sonra eğe ile küçük kutunun bulunduğu bölgeyi daire çizerek işaretleyin. Burası iki kutunun birbirine sabitleneceği bölge olacak.

kamp ocagi yapimi • Kapakta eğe ile işaretlediğiniz bölgelere küçük delikler açın. Bu delikler kapağın ortasındaki daireyi teneke makası ile kesip çıkarmanızı kolaylaştıracak. Elde ettiğiniz ortası boş çember küçük kutuya sabitlenecek bu sebeple dikkatli kesmelisiniz.

• Küçük kutunun kapağını çıkarın ve kutunun altına 1/8 matkap ucuyla tamamen delikler açın. Bu delikler ocağın hava akışını sağlayacak.

• Aynı matkap ucuyla küçük kutunun üst kısmından iki santim aşağı denk gelecek şekilde yan yüzeyine delikler açın. Delikler birbirine olabildiği kadar yakın olmalı.

• 3/8 matkap ucu ile matkabın alt bölgesinin yan yüzeylerine 2,5 cm aralıklarla delikler açın. Açtığınız deliklerin hemen üstüne bu deliklerin yarısı kadar delik açın. Aynı delikleri büyük kutuya da açın.

• Küçük kutuyu büyük kutunun kapağından elde ettiğiniz ortası boş çemberin içinden geçirin. Çember tam olarak küçük kutunun üst bölgesindeki deliklerin üstünde olmalı. Çemberin bu bölgede sabit durması için çemberin üst tarafından küçük kutuya birkaç delik açın.

• Çemberle birlikte küçük kutuyu büyük kutunun içine yerleştirin. Artık kişisel bir taşınabilir kamp ocağına sahipsiniz!

• Küçük kutunun içini çıra ile doldurun ve çıraların üstüne daha ince çıra kabuğu yerleştirip tutuşturun. Bu kadar çıra ile bir demlik suyu 10 dakikadan az bir sürede kaynatabilirsiniz.

• Cezve ve demliklerin ocak üzerinde sabit durabilmesi için büyük kutuyla eşit büyüklükte başka bir konserve kutuyu da hava delikleri açtıktan sonra ocağın üstüne yerleştirebilirsiniz.

Ne yazık ki video İngilizce lakin yapılışını görmek daha iyi anlamayı sağlayabilir.

Kaynak: Green Global Travel