Ana SayfaYeşilKamp HayatıKamp yaparken yanınızda kendi yaptığınız kamp ocağını götürün

Kamp yaparken yanınızda kendi yaptığınız kamp ocağını götürün

-

Kamp ateşinde su kaynatmaya çalışmış olanlar için taşınabilir ocaklar sezonluk kampçılara göre gayet pratik gibi görünebilir ama sadece evinizde bulunan araçlar ve bir çift konserve kutu ile kendi kamp ocağınızı yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Hem bu şekilde konserve kutularını da geri dönüştürerek değerlendirmiş olursunuz. Kamp yapmayı seven arkadaşlarınıza kendi yaptığınız kamp ocağını da hediye edebilirsiniz.

Malzemeler:

100 mm ve 75 mm iki adet kapalı konserve kutu, 1/8 ve 3/8 matkap ucu, teneke makası, eğe, matkap, konserve açacağı.

Yapılışı:

• Büyük olan teneke kutunun kapağını çıkarmakla başlayın. Kutunun üst kenarlarının da kapakla birlikte olması gerek. Bunun için konserve açacağının dişlileri aşağı gelecek şekilde kutunun kenarlarından kesmelisiniz.

• Küçük kutuyu, çıkardığınız kapağın üstüne koyup ortaladıktan sonra eğe ile küçük kutunun bulunduğu bölgeyi daire çizerek işaretleyin. Burası iki kutunun birbirine sabitleneceği bölge olacak.

kamp ocagi yapimi • Kapakta eğe ile işaretlediğiniz bölgelere küçük delikler açın. Bu delikler kapağın ortasındaki daireyi teneke makası ile kesip çıkarmanızı kolaylaştıracak. Elde ettiğiniz ortası boş çember küçük kutuya sabitlenecek bu sebeple dikkatli kesmelisiniz.

• Küçük kutunun kapağını çıkarın ve kutunun altına 1/8 matkap ucuyla tamamen delikler açın. Bu delikler ocağın hava akışını sağlayacak.

• Aynı matkap ucuyla küçük kutunun üst kısmından iki santim aşağı denk gelecek şekilde yan yüzeyine delikler açın. Delikler birbirine olabildiği kadar yakın olmalı.

• 3/8 matkap ucu ile matkabın alt bölgesinin yan yüzeylerine 2,5 cm aralıklarla delikler açın. Açtığınız deliklerin hemen üstüne bu deliklerin yarısı kadar delik açın. Aynı delikleri büyük kutuya da açın.

• Küçük kutuyu büyük kutunun kapağından elde ettiğiniz ortası boş çemberin içinden geçirin. Çember tam olarak küçük kutunun üst bölgesindeki deliklerin üstünde olmalı. Çemberin bu bölgede sabit durması için çemberin üst tarafından küçük kutuya birkaç delik açın.

• Çemberle birlikte küçük kutuyu büyük kutunun içine yerleştirin. Artık kişisel bir taşınabilir kamp ocağına sahipsiniz!

• Küçük kutunun içini çıra ile doldurun ve çıraların üstüne daha ince çıra kabuğu yerleştirip tutuşturun. Bu kadar çıra ile bir demlik suyu 10 dakikadan az bir sürede kaynatabilirsiniz.

• Cezve ve demliklerin ocak üzerinde sabit durabilmesi için büyük kutuyla eşit büyüklükte başka bir konserve kutuyu da hava delikleri açtıktan sonra ocağın üstüne yerleştirebilirsiniz.

Ne yazık ki video İngilizce lakin yapılışını görmek daha iyi anlamayı sağlayabilir.

Kaynak: Green Global Travel

SON YAZILAR

Müzik ile doğanın birleştiği yerde buluşalım: Sacred Aeon Festival, 28 Haziran-3 Temmuz 2019

Türkiye psychedelic camiası birkaç yıldır iyi organizasyon nasıl olur unutmuştu. Sözler veriliyor, fakat tıpkı seçimden sonra sözlerini unutan politikacılar gibi bu sözler çoğu organizasyon tarafından...

Art Space Project Online Sergisi Açıldı!

  Bağımsız sanat hareketi Art Space Project, 20 Eylül 2016'da, ilk ortaya çıktığı günden bugüne Türkiye'nin 24 farklı noktasında sergi açtı ve sokaktan geçen insanlara şu...

Likya Yolu: Kızıl kumların içinde yürümek

Yazın nerede kamp atalım, nereleri yürüyelim diye düşünürken ortaya çıkan Likya Yolunda yaşadıklarımı paylaşmak için hazırladım bu yazıyı. Ortalıkta birçok bilgi karışıklığı var, ne yedik...

Fotoğraflarla Ontario’daki 10 kamp alanı

Kamp sezonu resmi olarak açıldı. En iyi kamp alanları yaz boyunca dolu, o halde bu yaz hayallerinizin kamp tatiline hazır olun ve hemen araştırmaya başlayın. Ontario...
Celal Umut Aydınoğlu
Celal Umut Aydınoğlu
1995 Ankara doğumlu, Trakya Üniversitesinde Almanca Mütercim Tercümanlık öğrenimi görmekte. Yabancı dil ve müzikle yakından ilgili. Bilim-teknolojiye meraklı. Çizgi romanlar ile seviyeli bir ilişkisi var.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol