Ana SayfaYeşilKamp HayatıMüzik ile doğanın birleştiği yerde buluşalım: Sacred Aeon Festival, 28 Haziran-3 Temmuz...

Müzik ile doğanın birleştiği yerde buluşalım: Sacred Aeon Festival, 28 Haziran-3 Temmuz 2019

-

Türkiye psychedelic camiası birkaç yıldır iyi organizasyon nasıl olur unutmuştu. Sözler veriliyor, fakat tıpkı seçimden sonra sözlerini unutan politikacılar gibi bu sözler çoğu organizasyon tarafından yerine getirilmiyordu. Katılımcılar “hayaller hayatlar” klişesine maruz kalmaktan, güzel bir organizasyona şahit olma ümidiyle ödedikleri paraların karşılığını alamamaktan sıkılmışlardı. Sacred Aeon Festival 2018, yarım yamalak ve amatörce düzenlenmiş bu etkinliklerin yarattığı pası sildi attı; tabii ki ufak tefek eksiklikler vardı ama genel olarak herkesin mutlu ayrıldığı güzel bir buluşmaydı.

Geçen yıl festivalin organizatörü Serkan Kaan Kalgor ile keyifli bir röportaj yapmıştık. Kaan bu röportajda Sacred Aeon Festival’i, ‘toplumumuzda değişmesi gereken şey nedir; bizzat ve kolektif olarak bunu nasıl yapabiliriz?’e odaklanmış, model bir komünite yaratma amacıyla yoluna uzun yıllar devam edecek bir oluşum” olarak tanımlamıştı. Ekip, 2018’de profesyonelce hareket ederek bu tanımlamanın arkasında durdu ve söz verdikleri gibi, “işin edebiyatında” olmadıklarını kanıtladı. 2018 etkinliğinde katılımcılara vaad edilenler yerine getirilince herkes festivalden güzel anılarla ayrıldı. Bu sayede 2018 etkinliğinin katılımcıları, Sacred Aeon Festival 2019’un en büyük destekçileri oldu.

Organizasyonda gösterdiği başarıyla rüştünü ispatlayan Sacred Aeon Festival’in 2019 etkinliğine ilgi oldukça yoğun. Kendilerine gösterilen ilgiyi karşılıksız bırakmayan organizasyon, geçen yıldan edindikleri deneyimle katılımcılarını daha da memnun etmeye hazırlanıyor. Gelin, bu yılki katılımcıları neler bekliyor hep birlikte bakalım.

Festival ne zaman gerçekleşecek?

Festival, 28 Haziran – 3 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival dediğin uzun olur diyenler buraya… Şahsen ben böyle diyenlerdenim. Gerçekten bir yaşam alanı modellenmek isteniyorsa, iki güç günlük etkinlikler bu amaç için yetersiz kalıyor. Çadırı kurdun, müzik başladı, alana alıştın derken bir bakıyorsun etkinlik bitmiş. Etkinliğin süresi uzadıkça, kafada şu cümle oluşmaya başlıyor: Aslında böyle de yaşayabilirdik.Katılımcının kafasında bu düşünce oluştuğu an, o etkinlik “Festival” adını hak ediyor. Ne yazık ki Türkiye’de son yıllarda uzun organizasyonlara şahit olamıyorduk. Sacred Aeon, 2018’de bu eksikliği gidererek “Festival” adını hak ettiğini bu açıdan kanıtladı. Bu yıl da  yetmişin üzerinde performansla beş gün beş gece sürecek bir ritüele davetliyiz.

Festival nerede gerçekleşecek?

Mayoları bikinileri hazırlayın! Etkinlik Likya Yolu üzerindeki Fethiye, Karadere PARK ORMAN koyunda gerçekleştirilecek. Sacred Aeon Festival 2019 ’da yeşil ve mavinin sonsuzluğu simgeleyen huzurunda buluşacağız. Bu festival, iyi enerjiler ve güzel titreşimler ile ruhumuza şifa gibi gelecek. Sadece cam gibi berrak denizi, yeşilin her tonunu barındıran ormanı, kavurucu yaz sıcağını usulca serinleten dereleriyle bile bu muhteşem lokasyon bizlere iyi vakit geçirmek için birçok doğal olanak sunuyor.”

2018 etkinliği Antalya Oymapınar’da gerçekleşmişti. Lokasyon, hem doğasıyla hem konforuyla çok güzeldi; fakat ufak bir eksik vardı. Muhteşem manzarasıyla gölü izlemek çok güzel olsa da burada yüzülmüyordu. Etkinliğin gerçekleştirildiği otelin havuzu vardı olmasına ama katılımcı sayısı yüksek olunca yeterli gelmemişti. Psychedelic müzikle ruhumuz özgürlük içinde yüzerken, bedenimiz de suyun verdiği huzura ve enginliğe kavuşmak istiyor. Hele de hava sıcak olunca… Belki de 2018’in en önemli eksik noktası olan bu konuyu fark eden ekip, hakkıyla bir organizasyon gerçekleştirmeye çalıştıklarını kanıtlayarak, bu yıl deniz kenarı bir lokasyon tercih etti.

Karadere Park Orman Koyu katılımcılara hangi hizmetleri sunacak?

İşletme, büyüleyici doğasıyla festival katılımcılarına geniş kamp olanakları sunuyor. Kendi çadırınızı getirmek şartıyla festival boyunca beş gün beş gece ücretsiz olarak kamp kurabilirsiniz. Eğer çadır taşımak istemiyorsanız veya çadırınız yoksa, Sacred Aeon Festival ile iletişime geçerek çadır kiralayabilirsiniz. 

Daha önce bu tarz organizasyonlara katılanlar bilir; tuvalet ve duş gibi hizmetler en çok aksaklık yaşanan konulardandır. Bu konudan dolayı katılımcılar hep şikayet eder, ama nedense çok az organizasyon şikayetleri dikkate alıp bir dahakine daha özenli davranır. Katılımcılarının konforunu düşünen Sacred Aeon Festival, yeterli sayıda duş ve tuvaletin katılımcıların hizmetinde olacağının da sözünü veriyor.

Sacred Aeon Festival vegan, vejetaryan olan yahut olmayan tüm katılımcıları düşünmüş.  Karadere Park Orman  restoran, dilediğimiz beslenme şekline uygun lezzetli ve geniş bir menü ile hizmetimizde olacak. Ancak dilerseniz kendi yiyeceğinizi kendiniz de getirebilirsiniz. Kamp temelli bir festival yapıp da iki kuruş fazla kazanacağım diye dışarıdan yiyecek getirmeyi yasaklayan organizasyonları doğru bulmuyorum. Hele ki psychedelic bir organizasyonsa… Bu tarz kısıtlamalar işin özüne saygı gösterilmediği anlamına geliyor. O yüzden Sacred Aeon Festival’e buradan artı bir  puan…

Festival alanındaki barlardan her türlü alkollü ve alkolsüz içeceği 24 saat temin edebileceğiz. Dışarıdan alkol getirmek kişi başı bir litre sert içki ile sınırlı olmak kaydıyla serbest.  Ancak katılımcıların güvenliği açısından alana cam şişe sokulamayacak. Bu yüzden içkilerinizi cam olmayan şişelere boşaltmayı unutmayın!

Üç farklı sahne ile beş gün beş gece kesintisiz müzik..!

Sacred Aeon Festival katılımcılarını memnun etmek için deniz kenarı bir lokasyon tercih ederek en büyük yeniliğini yaptı. Ancak yenilikler bununla sınırlı değil. Geçen sene Festival’de iki sahne vardı. Bu yıl ise beş gün beş gece kesintisiz devam edecek müzik üç farklı sahneden yankılanacak. Kafana nasıl eserse, modun nasıl olursa… Kendine göre bir tını yakalayabileceğine eminim. Gelin bu üç farklı sahneyi Sacred Aeon Festival’in dilinden tanıyalım:

“Festivalin ana sahnesi olarak nitelendirebileceğimiz Palo Santo sahnesine, Psytrance, progressive psytrance, darkpsy, hi-tech den psybreaks’e kadar psychedelic müziğin farklı türleri hakim olacak. Ormanın büyüleyici atmosferinde kurulan Palo Santo sahnesinde sanatçılar, Sacred Aeon festivali için özel olarak tasarlanmış devasa bir buda heykelinin içinde performanslarını sergileyecekler.

Deniz kenarına kurulacak alternatif sahne, diğer ismiyle “Area 51i”, UFO şeklinde tasarlanmış dj kabiniyle galaksinin dört bir yanından sesleri plaja taşıyacak. Burada gün boyu festival katılımcılarının plaj keyfine eşlik edecek kozmik soslu house ve deep house soundları, havanın kararmasıyla birlikte yerlerini daha dark, tribal ve mental techhouse ve techno’ya bırakacak.

Chill Out sahnesi ise festivalimizin bu seneki tatlı sürprizlerinden bir tanesi. 90’lardan sonra sebebini anlayamadığımız bir şekilde popüleritesini kaybeden bu geleneği canlandırmak için Healing Area’dan daha uygun bir lokasyon olamazdı diye düşünüyoruz. Yoga, Thai-masaj, nefes terapisi gibi birçok farklı etkinlikle zihninizi arındırıp bedeninizi rahatlatırken; Chill Out sahnesinin saf, organik, dinlendirici tınıları size eşlik edecek.”

80’den fazla dj, grup ve canlı performansla bizleri kucaklayan Sacred Aeon Festival’de uluslararası alanda ün yapmış Technical Hitch, İsrail’in önemli isimlerinden ve Soulsclips’in organizatörü olan Atomic Pulse, Nano Records’un yükselen yıldızı Galactic Explorers, İngiltere psy sahnesinin önemli ve emektar yıldızı Shane Gobi, Yunanistan’ın en önemli isimlerinden Wingman ve daha pek çok daha değerli yerli ve yabancı müzisyen bizlerle olup; bu büyülü yolculukta pilotluk yapacaklar.

Festivalde hangi etkinlikler gerçekleştirilecek?

Sacred Aeon Festival’in manifestosu, “içsel frekansımızı yükselterek ruhsal ve zihinsel farkındalığımızı arttırma”, “bilgilerimizi paylaşıp çevre bilinci yaratarak sürdürülebilir bir yaşamın temellerini atma”yı kapsıyor. Bu bakış açısını hayata geçirebilmek adına konusunda deneyimli profesyoneller ve gönüllülerle gerçekleştirilecek bir çok etkinlik planlanmış.

Healing Area’da nefes terapisi, yoga, meditasyon, biyoenerji, masaj, astroloji üzerine etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu etkinliklerde kontenjan kısıtlı olduğu için Healing Area programını takip ederek önceden yer ayırtmanızda fayda olduğu belirtilmiş. Ateş performans, art galeri, visual gibi bir çok alanda emekleri ve eserleriyle bizlerle olacak sanatçılara  etkinlik sayfasından ulaşabilirsiniz.

Geçen yıl yaptığımız röportajda Kaan bize “Kozmik Köy” projesinden bahsetmişti. Bu proje kelimenin tam anlamıyla doğayla uyumlu bir yaşam alanı yaratmayı hedefliyor.Gelecek yıl,  festival alanının yakınında gönüllülerle birlikte inşasına başlanacak olan  ekolojik köy; “ecodome evleri, organik tarım alanları ve vegan / vejetaryen felsefesi ile model bir topluluk oluşturarak dünyaya örnek olmayı planlıyor.”

Bu sene ise tıpkı 2018 etkinliğinde olduğu gibi ekolojik köyün yapısal örneğini teşkil edecek “ecodome” evlerin bir örneği NASA onaylı Sandbag yöntemiyle festival alanında tüm gönüllülerin işbirliğiyle inşa edilecek. Festival’de tüketilecek içeceklerin metal kutuları da “ecodome”a enerji sağlayacak güneş panellerine dönüştürülmek için kullanılacakmış. Geçen yıl yaptığımız röportajdan bir hatırlatma; Bu evlerin en önemli özellikleri;“soğuk / sıcak ısıyı içerisinde sabit tutabilmesi, depreme dayanıklı olması ve kubbe biçiminde olduğu için iç ve orta bölümünde enerjiktik anlamda temiz bir alan oluşturmasıdır. Aynı zamanda sadece kum ve torbalar kullanılarak inşa edildiğinden kolay tamamlanabiliyor.”olmalarıymış.

Sacred Aeon Festival 2019’un son dönem indirimli biletlerini kaçırmayın. Geçen yıla dair deneyimlerimiz erken davranmaya değer bir festival olacağını söylüyor. Doğanın seslendiğini duyup da bir türlü bu çağrıya cevap veremeyenler için Sacred Aeon Festival 2019 güzel bir ilk olabilir. Orada görüşmek üzere.

Sacred Aeon Festival’i sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

? Website

? Facebook Page

? Facebook Event Page

? Instagram Page

? Goabase

? Biletino

SON YAZILAR

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol