Ana SayfaYaşamYol TepenlerKaravan yaşamının tadını çıkaran 9 çift

Karavan yaşamının tadını çıkaran 9 çift

-

The Plaid Zebra internet sitesinden Julien Roussin Côté’nin karavan yaşamı ile ilgili hazırladığı yazıyı Gaia Dergi için Onur Kavalcı çevirdi.

***

Geçtiğimiz 18 ay boyunca karavanla seyahat eden gezgin insanlarla görüştüm ve hâlâ her birinin kendilerine özgü hikâyelerinden ve karavanda yaşamını süren insanların yaratıcılığından çok etkileniyorum. Pek bir şeye sahip olmadan basit bir şekilde yaşamak aslında daha çok yaşamanızı ve hayallerinizi dolu doluya gerçekleştirmenizi sağlıyor! Günlük hayatın akışından bağımsız bir şekilde yaşamayı tercih eden insanlara neden diye sorduğumda, özellikle şu cevabı aldım: “Mutlu olmak için bir sürü şeye sahip olmamız gerekmiyor.” İşte bundan da hareketle, hayatını yollarda geçiren ilham kaynağı çiftlerin bir listesini hazırladım. Benzersiz yolculuklarını okuyup büyüleyici fotoğraflarına göz atmayı ihmal etmeyin.

Victor ve Eva / Barselona, İspanya

Victor ve Eva rahatlarından vazgeçip farklı tecrübe edinmek istediler. Güzel şehirleri Barcelona’yı geride bırakarak çalışmak için San Francisco’ya gittiler. Ancak yine de sabah 9 akşam 5 iş rutinine bağımlı kaldıklarını hissediyorlardı, bu yüzden bir halı temizleyicisinden satın aldıkları 2003 model Dodge Ram’e yerleşmeye karar verdiler. Karavanı restore ettikten sonra, Batı Yakası’nı keşfe çıktılar. Eva, ilhamını yollardan alan yetenekli bir sanatçıyken Victor ise bir yazılım uzmanı, bu sayede uzaktan da çalışabiliyor. Hikâyelerinin tamamına ulaşmak ve daha fazla fotoğrafa göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

victor ve eva

Mitch ve CleoSidney, Avustralya

Sidney’li fotoğrafçı Mitch Cox ve kendi bikini markası üzerinde çalışan güzel sevgilisi Cleo kendi emekleriyle yarattıkları bu karavanda hayallerini yaşıyorlar. İkisi de mükemmel günbatımı fotoğrafları ve karavan yaşamını anlatan en iyi fotoğrafları nasıl çekeceğini çok iyi biliyor.

mitch ve cleoGreg ve Michelle / New York, ABD

Greg Mills ve kız arkadaşı Michelle Amerika’yı baştan sona gezmek için 1982 model bir karavanla birlikte Long Island’ı terk etti. Greg’in fotoğrafları o kadar güzel ki gözlerinizi alamayabilirsiniz. Eserlerini New York’taki bir sanat galerisinde sergileyecekler ve Long Island’a geri döndükten sonra da seyahatleri hakkında bir kitap hazırlayacaklar.

greg ve mcihelleAdam ve EmilyKaliforniya, ABD

Bir karavanla 12 aylığına bir serüvene atılan dört kişilik bir aile; Adam, Emily, Coco ve Sierra. Ancak üç yıl geçmiş olmasına rağmen, hala geziyorlar! İkinci çocukları yoldayken, Brezilya taraflarında doğmuş. Çocukları yolda eğitim görüyor ve seyahatleri sayesinde bütün Güney Amerika’yı geziyorlar. Üstelik her zaman en iyi park edecek yeri buluyorlar! Hikâyelerinin tamamına ulaşmak ve daha fazla fotoğrafa göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz

adam ve emily2

Johnny ve Jess / Byron Körfezi, Avustralya

Avustralyalı bu çift tam 13 yıldır göçebe şekilde yaşıyor. Sörfe, kaymaya, kitaplara, filmlere ve müziğe olan tutkularıyla ülkelerini geziyorlar, tabii Johhny, müzik grubu Dusty Boots ile turnede olmadığı zamanlarda.

johnnyvejessDillon ve Tessa / Alaska, ABD

Dillon ve Tessa Alaska’nın yerlilerinden. İkisi de macera arıyor ve doğada kaybolma arzusuyla yanıp tutuşuyor. 2014’ün Mayıs ayında Arkansas’ın Hope kasabasından ayrılarak yolculuklarına başladılar ve şu sıralar Ushuaia’ya varmak üzereler. İnanılmaz bir yolculuk onların ki eve dönebilmek için daha 18 bin kilometre yol yapmaları gerekiyor!

dillon ve tessaJames ve Rachel / Florida, ABD

James ve Rachel, yaklaşık dört yıldır, sarı minibüsleri Sunshine’ın içinde yolculuk eden gezginler. Video prodüksiyonu ve meyve hasatı gibi çeşitli işlerde çalışarak, 50 eyaletin tamamını gezmişler. Milli parklardan ve anıtlardan yakaladıkları nefes kesici fotoğraflar, karavan sahibi herkes için birer ilham kaynağı niteliğinde. Hikâyelerinin tamamına ulaşmak ve daha fazla fotoğrafa göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

james ve rachelMat ve DanielleOttawa, Kanada

Dostlarımız Mat ve Danielle, daha basit ve rahat bir yaşam uğruna sahip oldukları her şeyi sattılar. Kendilerinin restore ettiği bir Econoline karavan aldılar. Kendilerini minimalizme, sağlıklı yaşama ve pozitif düşünceye adadılar. Bütün bir yıl boyunca, iki kişi 18 bin dolarlık bir bütçeyle yaşayabiliyorlar. Böylece Kuzey Amerika’yı istedikleri gibi gezip eğlenebiliyor ve gittikleri yere bu rahatlığın verdiği neşeyi de beraberlerinde götürüyorlar. Hikâyelerinin tamamına ulaşmak ve daha fazla fotoğrafa göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

mat ve danielleCorey ve Emily / New England, ABD

Corey ve Emily, üç sene önce beyaz karavanları Boscha’ya yerleştiler. Diğer karavanda yaşayan insanlar için yaşantılarıyla ilgili işe yarar bilgiler veren ilk insanlardan onlar, ve Amerika’yı baştan aşağı gezerlerken köpekleri Penny Rose da onlarla birlikte. Dağ bisikleti rehberinden internet sitesi tasarlamaya kadar çeşitli işlerde çalışarak geçimlerini sağlıyorlar. Dağ bisikleti, sörf, yoga, dans ve sağlıklı beslenmeye olan tutkuları onları oldukça ünlü hale getirmiş. Hikâyelerinin tamamına ulaşmak ve daha fazla fotoğrafa göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz

corey ve emily

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Bu Bir Hikaye Değildir! Bir İkona Veda

“İnsanlar seni üzdüğü için değil, onların seni üzmesine izin verdiğin için yazıyorsun. Fark etmez. Yazıyorsun diye sanma bu sana yetmez. Çek lisanı çek baba, çekelim....

Amacımız Türkiye’deki Dünya Mirası Sayısını Arttırmak !

2010 yılında seyahat etmeyi seven, bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve ilgi alanları yurt içi ve yurt dışında özellikle UNESCO Dünya Mirası alanlarını gezmek...

Aziz Paul Yolu & Hür İnsan Üzerine Şiir

''Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.'' Epiktetos Yaşamın kendisinde umutsuzluk yoktur. Hiç gördün mü umutsuzluğa kapılıp...
Onur Kavalcı
Onur Kavalcı
Sanatı ve sanatçıları takdir etmekten kendini alamayan, hayvanları ama özellikle kedileri seven, filmli fotoğraf makinelere tutkun, hiçbir müzik aleti çalamamanın verdiği hüzün ile yaşayan bir insanım.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol