Birçoğumuzun hayallerinin bir parçası olmuştur dünyayı gezmek. Kimsenin bilmediği, görmediği, insan eli değmemiş denizler, ormanlar… Huzuru bulma ümidiyle hayal edilen bir kaçışı düşünüyorum ben mesela. Bir yandan yazıp bir yandan hayal kuruyorum. Yazarken de Eddie Vedder’dan Society dinliyorum, Into The Wild etkisi diyelim buna.

Okumaya başlarken eminim çoğumuzun bildiği, Lord Byron’a ait ve Into The Wild filminden de aşina olduğumuz bir şiir paylaşmak isterim sizinle. Umarım keyifle okumanıza yardımcı olur.

“Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır,
Bomboş sahillerdeki coşkudadır.
İnsan elinin değmediği bir yerdedir,
Denizin diplerinde ve gürlemesindedir.
İnsanları severim ama doğayı daha çok severim…”

Lord Byron

Erden Eruç, sadece kas gücü kullanarak tam bir Dünya turu atan nadir insanlardan birisi. Okyanusları kürek çekerek geçen, ziyaret ettiği kıtaların yüksek zirvelerine ulaşan, bisiklet ile uzun yollar kateden bir sporcu. Gezginliğe inanılmaz bir merakım ve hevesim var, bunu düşünürsek Erden Eruç hakkında araştırma yaparken ne kadar özendiğimi tahmin edersiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olan Eruç, 1999 yılında Virginia’daki George Mason Üniversitesi’nden MBA edindikten sonra iş nedeniyle Seattle’a taşındı. 2003 yılında evlendiği eşi Nancy ile beraber Seattle’da oturmakta olan Eruç geçimini denizden sağlıyor.

erden-eruc-12007 yazında başladığı kas gücüyle Devriâlem projesini 5 sene 11 gün sonra 2012 yazında tamamladı. Tarihte kendi gücüyle devriâlemi başarmış ilk ve tek kişidir. Büyük Okyanus’ta teknesinde geçirdiği 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru’nun sahibidir. Atlas Okyanusu üzerinde kas gücüyle durmadan katedilen en uzun mesafe Eruç’a aittir. 2010 yılı sonu itibarıyla hayatının 876 gününü okyanuslarda kayığında geçirmiş olup dünyada hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisidir. Ayrıca; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü, dünyaca itibar sahibi Explorers Club tarafından, 2010 Vancouver Ödülü ve 2013 Liyakat Ödülü, Zirve Dağcılık Kulübü tarafından Dağcılığın Zirve Ödülü, Türk Deniz Ticaret Gazetesi tarafından Altın Yunus Ödülü, Outside Magazine tarafından 2013 Yılın Maceracısı Ödülü ve Best of Explorers Web 2012 Ödülü sahibidir.

“Hayaller geleceğin yeşerdiği bereketli topraklardır”

Erden Eruç ile iletişime giremediğim için kendisiyle yapılan bir röportajdan faydalanarak yazıyorum. Yolculukları boyunca en çok nerelerde zorlandığını anlatıyor:

“Bedenen zorlanmaktan hiç gocunmadım. Kendi kurallarımla ilerlediğim yolculuğumu değerli kılan, o zorluklarla karşılaştığımda yılmadan mücadeleyi tercih etmem, kolaya kaçmayıp hile yapmamamdı. Uykusuz kaldığım, yorulduğum, üşüdüğüm veya sıcaktan bunaldığım zamanlarda kendime bu zorlukları severek üstlendiğimi hatırlattım. Zorlandığımı hissettiğimde kendime aylık, günlük ve bazen saatlik ara hedefler koyup bunlara ulaştıkça başarı hissini kendime tekrar tekrar hatırlattım, kendimi başarıya şartlandırdım. Hoşlandığım yiyecek veya müzik gibi ufak şeyleri geciktirip kendime şevk verecek ödül olarak kullandım; genellikle duruma hakim olan bendeki yetişkine, içimdeki çocuğu terbiye ettirdim Kendisini takip edenlere hayallerini sahiplenmelerini tavsiye ediyor.”

erden-eruc-2“Sahipsiz kalan hayaller, uykuda arada bir gelip giden ve sabah uyanıldığında unutulan rüyalar gibi kaybolup gidiyor. Çoğu zaman kendi hayallerimizin en büyük düşmanıyızdır, boş veririz, geçiştiririz. Hayallerin tutunup kök salabilmesi için onları önce fark etmek, ardından sahiplenip onlara yaşam hakkı tanımak gerekiyor. Hep söylemişimdir, ‘Hayaller geleceğin yeşerdiği bereketli topraklardır’ O hayaller bizim gerçek kişiliğimizin ve gelecekte ne olacağımızın ipuçlarıdır. Bunlar filiz verdiğinde üzerinde tepinecek kişiler çıkacaktır, o tür kişilerden hayallerimizi sakınmak ve bilenlere danışmak gerekir. Benim için en zor iş başlangıç noktasına gelmek olmuştu. İnanın, yola koyulan ve niyet edip o yola baş koyan bir kişi, başladıktan sonra engellere rağmen vazgeçmiyor, bahane değil çözüm üretmeye devam ediyor. Tecrübeyle sabittir.”

Erden Eruç hakkında yazmak, onu anlamak hep hayalini kurduğum yolculuğu başlatmak için cesaret verici oldu. Umarım ben de bir gün hayalini kurduğum; sınırların, paranın önemsizleştiği eşsiz yolculuğumu gerçekleştirebilirim.

Bitirirken, sizi Eruç ile yapılan röportajın ve görüntülerinin derlendiği kısa bir video ile baş başa bırakıyorum:

Kaynak: Drummer Lizard