Kişilik sadece insanda olan bir şey değil. Nedir kişilik dediğimiz şey? Tercihlerimiz mi yoksa alışkanlıklarımız mı? Bakalım sevgili hamam böceklerinde neler varmış…

Yeni araştırmanın gösterdiğine göre hamam böceklerinin, termitler ve karıncalar gibi diğer böceklerden farklı olarak kendi eşsiz kişilikleri var ve cesaret ile çekingenlik gibi kişilik özellikleri sergileyebiliyorlar. Bu durum, korkutucu böceklerin neredeyse her şeye göğüs germede neden bu kadar iyi olduklarını açıklamaya yardımcı olabilir. Ayrıca bu, onların bizim korktuğumuzdan bile daha akıllı oldukları anlamına geliyor.

Libre de Bruxelles Üniversitesi’ndeki bilim insanları, üç ay boyunca yaklaşık 300 Amerikan hamam böceği (Periplaneta americana) örneğini incelediler. Araştırmacılar bu hayvanların davranışının, grup dinamiklerinin yanısıra onların kişisel tercihleri tarafından da nasıl etkilendiğini merak ediyorlardı.

Tüm canlılar arasında, hızlı karar verme becerileri sebebiyle hamam böceklerinin üzerinde çalışmayı seçtiler; yavaşça içeriye girip bir tanesine terlik atmayı denemiş olan herhangi biri, bu beceriyi iyi bilir.

Baş araştırmacı Isaac Planas, çalışmayı daha detaylı şekilde açıklayan videoda şöyle söylüyor:

“Hamam böcekleri basit bir hayvandır fakat az miktarda bilgi ve etkileşim ile karmaşık bir karara varabilirler.”

Her deneyde, 16 hamam böceğinin arkasına küçük mikroçipler bağlandı ve böcekler parlak bir ışık altında bulunan alana bırakıldılar. Alan, karanlığı seven böceklerin çok ihtiyaç duydukları sığınağı sağlayan iki adet yuvarlak “siper” barındırıyordu.

Takım, hamam böceklerini üç saat boyunca yalnız bıraktı ve mikroçipler aracılığıyla onların davranışlarını izledi. Hamam böceklerinin ışıktan nefret ettikleri ve grubun sağladığı korumayı sevdikleri bilindiği için, bir hamam böceği siperin altına sığınır sığınmaz geri kalanlarının da hemen aynı hareketi yapacağını düşünürsünüz. Fakat araştırmacılar, hamam böceklerinin siper ararken geçirdikleri zaman miktarının önemli oranda değişiklik gösterdiğini buldular.

Her bir hamam böceği, alanda bir hafta boyunca üç defa test edildi ve aylar süren gözlemden sonra, hamam böceklerinin eylemlerinin sadece grubun geri kalanından etkilenmediği, aynı zamanda kendi kişisel tercihleri ve özelliklerinden de etkilenmekte olduğu anlaşıldı.

Sonuç olarak bireyler, ışıkta kalıp kalmadıkları konusunda sorumluluk sahibiydiler. Üstelik bu durum onları, basitçe sosyal bir hiyerarşiyi takip ediyor görünen karıncalar ve termitler gibi diğer böceklerden ayırıyordu.

Reuters’ın bildirdiği üzere, Araştırmacılar, hamam böceklerinin değişen kişiliklerinin, yeni ortamlara uyum sağlama yeteneklerini açıklayabileceğini söylüyorlar; ‘daha cesur’ olan hamam böcekleri yeni ortamlara doğru atılmaya cüret ederken, diğerleri ortamın güvenli olup olmadığını görmek için geride kalıyor.

Takım bu sonuçların, benzer davranış kalıpları gösteren bir dizi hayvan hakkında daha fazla şey anlamalarına yardımcı olacağını umuyor.

Planas, Reuters’a şöyle söylüyor, “Bir karara varan eşit bireylerin oluşturduğu bir grubumuz var ve örneğin koyunlarda, yarasalarda, bazı maymun türlerinde, balıklarda, kuşlarda ve hatta bu durumda insanlarda görebileceğimiz gibi fikir birliği içinde karar verebiliyorlar.”

Kendisinin bir sonraki adımı, hamam böceği davranışının ve öğrenişinin grup zihniyetini nasıl etkilediğini incelemek olacak. Ayrıca bütün bunlar etkileyici olduğu kadar, o çalışmanın sonuçlarını öğrenmekten de aynı oranda korkuyoruz.

Araştırma Proceedings of the Royal Society of London B bülteninde yayınlandı.

Kaynak: https://popsci.com.tr/hamam-boceklerinin-de-kisilikleri-var/ Görsel sciencenews.org’dan alınmıştır.