Okuma süresi: 2 dakika

Afganistan’daki savaştan kaçan ve “küçük Picasso” olarak anılan 10 yaşındaki mülteci Farhad Nouri, elde edilecek gelirin hasta bir Sırp çocuğun tedavi masrafları için bağışlanacağı ilk sergisini açıyor.

Farhad Nouri, ebeveyni ve iki kardeşiyle birlikte son sekiz aydır Belgrad’ın Krnjača mahallesindeki mülteci kampında yaşıyor. Aile iki yıl önce memleketleri Afganistan’dan savaş ve yoksulluk yüzünden kaçmak zorunda kalmış, Türkiye ve Yunanistan üzerinden geçerek Sırbistan’a ulaşmış. Tüm dünyanın ilgisini çeken ve “küçük Picasso” olarak anılan Farhad, yaşadığı kampta çalışanların yeteneğini keşfetmesiyle sanat dersleri almaya başlamış.

Farhad kampta geçen çocukluğunun “çok zor” olduğunu, fakat resim yapmanın bu zorluğu biraz hafiflettiğini söylüyor: “Sadece burada yaşayan insanlar hayatın burada nasıl olduğunu anlayabilir. Bu kampta bir hafta geçirseniz aklınızı kaçırabilirsiniz, ama ben resim yaparken rahatlıyorum ve kendimi iyi hissediyorum. Afganistan’da yaşadıklarımı düşünmüyorum.

İngilizce’yi sadece bir yıl içinde öğrenen Farhad, babasını arabesk tarzda sanat üretirken izleyerek büyümüş ve altı yaşındayken çizim yapmaya başlamış. Çizim yapmaya doğuştan kabiliyeti olduğunu fark ettiğinden beri ise tekniklerini geliştirmeye devam ediyor. Manzara resimlerinin yanı sıra kendisine ilham veren Novak Djokovic, Cristiano Ronaldo, Angela Merkel, Salvador Dali ve kahramanı Pablo Picasso gibi ünlü isimlerin portrelerini yapıyor. “Altı yaşımdayken çizim yapmaya başladığımda şimdi olduğum kadar iyi değildim. Şimdi en sevdiğim şey insan yüzleri ve portreleri çizmek. Bu insanları çizdiğimde kendimi çok iyi hissediyorum, özellikle de Picasso’yu çizdiğimde çünkü o benim favori sanatçım.

Bu sergi Farhad için çektiği fotoğrafları, resimlerini ve çizimlerini paylaşma aracı olmaktan çok daha fazlası. Sergiyi insanların düşünme biçimini değiştirmek için kullanmak istediğini ve bu yüzden de serginin isminin çok önemli olduğunu söylüyor. Uzun süre düşündükten sonra sergiye “İyiliğe İhtiyacımız Var – 10 Yaşındaki Bir Çocuğun Rüyası” adını vermiş: “Çok mutluyum. Sergimin açılacağını öğrendiğimde heyecandan ne yapacağımı bilemedim. Sergiye isim bulmak için günlerce düşündüm. Babamla konuşurken bana mülteci olmanın ne kadar zor bir şey olduğunu düşündüğünü söyledi. Ben de ‘Neye ihtiyacımız var biliyor musun? İyiliğe’ dedim ve serginin adı böylece ortaya çıktı” diyor Farhad.

Farhad bununla yetinmeyip sanatını aynı zamanda beyninde tümör olan yedi yaşındaki Sırp bir çocuğun hayatında fark yaratmak için kullanıyor.

Çocuğun ailesinin Paris’te bir klinikteki tedavi masraflarını karşılamak için para toplama kampanyası başlattığını öğrenince yardım etmek istemiş: “Dünyada hiçbir çocuğun hiçbir şeyden korkmasını istemiyorum. Bu yüzden de çizimlerimi büyük paralar karşılığında satmak yerine, bu çocuğa yardım etmek isteyen insanlar için küçük bir bağış kutusu oluşturdum. Ona yardım etmek ve insanların da nasıl yardım edebileceklerini görmelerini istiyorum. İnsanları anlayabiliyorum çünkü ben de zorluklarla mücadele etmenin ne demek olduğunu biliyorum.”

Kaynak: The Independent, TIME