Yakın zamandaki Ramazan Bayramı için tatili vesilesi ile hem gezmeye hem de BRTV Yönetim Kurulu Başkanı ve gazeteci Mehmet Çetinkaya ile röportaj yapmaya geldiğimiz Karabük, gerçek bir kültürel değer ve doğa harikası çıktı.

Safranbolu Evleri ile meşhur olan Karabük’ün kendi halkının da çok fazla bilmediği ormanları ise bizi büyüledi. 

Safranbolu’ya 35 km uzaklıktaki Eflani Kent Ormanı‘na vardığınızda kocaman Ortakçı Göleti sizi karşılıyor. Deniz kenarında büyümüş ama birkaç senedir Ankara’da suya hasret yaşayan bir birey için bu gölet, çöldeki serap gibi geliyor.

Eflani Kent Ormanı içinde yer alan Ortakçı Göleti (diğer isimleri ile Bostancı veya Yarış Göleti), 1976 yılında sulama amacı ile yapılmış. Göletin etrafında ufak bir restoranın yer aldığı gibi karşı tarafında da sakince vakit geçirebileceğiniz kamp alanı mevcut. Çok çeşitli kuş seslerinin duyulduğunu belirten işletme sahibi Ersin Bey, kuş gözlemi için de buranın ideal noktalardan biri olduğunu belirtiyor.

Tatil nedeniyle seyahate gelenler ile birlikte Safranbolu nüfusu patlaması yaşadı desem çok da yalan olmazdı. Şehir içindeki trafik felç etti bizi. Eflani’ye doğru yol aldığımızda, yeşillikler ile kaplı içinden geçtiğimiz yollar ise bizi sakinleştirmeye yetti. Safranbolu’yu gezmeye gelen insanın Eflan’i taraflarını da ziyaret etmesi lazım kesinlikle. Ama çoğu insan böyle bir yerin olduğundan bihaber. Bu noktada yerel yönetimlerin şehir içi turizm çalışmalarını doğru adımlarla atıp, turisti sahip olduğu doğal alanlara da yönlendirmesi gerekiyor.

Bu kocaman gölün yanında birkaç gün kafa dinlemek çok iyi bir tercih olacaktır. Bununla ilgili sizlere yakında yeni haberler verebiliriz. Takipte kalıp sürprizlere ortak olun.

Doğa ile iletişiminizi koparmayın, bol bol gezin ve ağaçlara dokunun. Bunu hak ediyorsunuz ve buna ihtiyacınız var.

Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-5Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-8Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-7Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-6Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-3Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-2Karabuk-Eflani-Ortakci-Goleti-1

Fotoğraflar: Yeşim Özbirinci